خانه / اکوسیستم کردستان / استارتاپ ویکند در سنندج مهره ناکارآمد ولی پرهیاهوی اکوسیستم
استارتاپ ویکند در سنندج

استارتاپ ویکند در سنندج مهره ناکارآمد ولی پرهیاهوی اکوسیستم

آسیب شناسی استارتاپ ویکند در سنندج

هرچقدر که از مرکزیت دانش و توزیع اطلاعات فاصله می‌گیریم خام رفتاری‌ها و کج‌رفتاری‌ها بیشتر است اگر کنار این جمله ضرب‌المثل صدای دهل از دور خوش است را بگذاریم خیلی از رفتارهای ناپخته اکوسیستم استارتاپی استان را می‌توانیم ببینیم. در شماره قبل در مورد بی‌حرمتی به واژگان گفتم و استدلال کردم که در اکوسیستم استارتاپی ما شأن کلماتی مانند منتور، استاد و … نگه‌داشته نمی‌شود. در این مقاله حرف از  استارتاپ ویکند در سنندج به عنوان یک رفتار شتاب‌زده  است که قطعاً برای اکوسیستم نمی‌تواند مفید باشد.

استارتاپ ویکند در سنندج

امروزه استارتاپ ویکند در سنندج و استان کردستان به یک رفتار نابخردانه تمایل دارد تا یک رویداد کارآفرینی و هر سازمان و نهادی که بودجه‌ای اضافه می‌آورد یا از سر نداشتن برنامه کف گیرش به ته ‌دیگ می‌خورد از استارتاپ ویکند به‌عنوان دم‌دستی‌ترین برنامه یاد می‌کند.

مدیران استانی هم اختتامیه آن را جولانگاه خبرسازی برای خود می‌بینند. سال‌هاست که رسالت هر چیزی را فدای ظواهرش می‌کنیم و فراموش می‌کنیم که استارتاپ ویکند رویدادی آموزشی-تجربی برای ترویج و توسعه فرهنگ کارآفرینی است.

درصورتی‌که وقتی به واقعیت جامعه نگاه می‌کنیم؛ نیروی انسانی باکیفیت که به‌خوبی آموزش‌دیده باشد و بافرهنگ کارآفرینی خود را همسو کرده باشد به‌شدت نایاب است. درواقع فرهنگ استارتاپی ما معلول و ناکارآمد است و فعالین اکوسیستم با فقر دانش در این حوزه مواجه هستند.

پس می‌توان گفت که استارتاپ ویکنددر سنندج و سایر شهرستان های  ما نه استارتاپ موفقی را تولید کرده‌اند و نه به رسالت خود عمل کرده‌اند. فقط صرف پول بوده و بی‌معنی کردن مفاهیم استارتاپی؛ البته خارج از انتظار هم نبود به‌عنوان کسی که بیش از دو سال در حوزه‌ی آموزش‌های مهارتی و راه‌اندازی استارتاپ در حوزه آموزش مهارتی گردشگری فعالیت دارم به این نتیجه پی برده‌ام اگر به مهارت‌آموزی و ترویج یک تفکر به‌مثابه یک سیستم نگاه نشود عقیم‌سازی و ابتر کردن، نتیجه مسلم آن خواهد بود؛ اما گویا رزومه سازی به‌عنوان برگزارکننده، منتور، داور و جذب حمایت مالی مهم‌تر از خروجی است و خبر بد این است که ما نه نیروی خوب و متخصص داریم و نه استارتاپی که در حد و اندازه اکوسیستم استارتاپی کشور باشد.

آسیب شناسی استارتاپ ویکند

برای پر کردن چارت برنامه‌ی سازمان‌ها و رزومه سازی قطعاً راه‌های مختلفی وجود دارد ولی نباید با رفتارهای نابخردانه و نارسا، اکوسیستم نوپای استارتاپی را تخریب کرد شاید برای برگزارکنندگان و سازمان‌های دولتی این فقط یک برنامه باشد اما برای شرکت‌کنندگان آن همه‌چیز است و به ایده خود به چشم یک رویای بزرگ نگاه می‌کنند.

باکمال تأسف کردستان استان ضعیفی است استانی که منابع دارد ولی پول ندارد، جمعیت دارد ولی ثروت ندارد و برای استارتاپ‌ها مخصوصاً آن‌هایی که با توجه به پتانسیل‌های استان لانچ شده‌اند؛ درمان این درد، آزاردهنده است. تلاش می کنیم در کردپلاس به عنوان یک رسانه به آسیب ها اشاره کنیم و در صورت توان راهکارهای مناسب را عملی کنیم.

 

درباره ی admin

admin
کردپلاس رسانه ای تخصصی در حوزه استارتاپ و کارافرینی است که تلاش می کند اکوسیستم استارتاپی کردستان را بهتر معرفی کند.

مطلب پیشنهادی

استارتاپ پابجیز

حمیدرضا رستمی: استارتاپ پابجیز بازار بین المللی با طعم کسب درامد

معرفی استارتاپ پابجیز استارتاپ های حوزه گیم یکی از جذاب ترین حوزه هایی است که …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات آکادمی نوین موقتا رایگان شد!!! رد کردن