خانه / هوش مصنوعی / آیا هوش مصنوعی جایگزینی برای مدیران خواهد بود؟
هوش مصنوعی

آیا هوش مصنوعی جایگزینی برای مدیران خواهد بود؟

هوش مصنوعی همکار آینده مدیران

با پیشرفت پدیده ای به نام هوش مصنوعی نگرانی ها برای جایگزین شدن آن با نیروی کار انسانی شدت گرفته است، و این مساله در مشاغلی که دارای پتانسیل بالایی برای ماشینی شدن هستند، محسوس تر است. اما این که هوش مصنوعی در حوزه مدیریت چه تاثیری می تواند داشته باشد، در ادامه مورد بحث قرار می گیرد. مدیران در تمامی سطوح مدیریت باید به این نکته توجه داشته باشند که هوش مصنوعی در مدت زمان کمی قادر خواهد بود تا بسیاری از وظایف مدیرتی را در زمان کوتاه تر، با هزینه ای کم تر و بهتر از آنان انجام دهد؛ بنابراین آنان باید خود را با این تکنولوژی جدید وفق دهند. سوالی که مطرح می شود این است که مدیران  (از مدیران ارشد تا سطوح پایین تر مدیریت )، در عصر ظهور هوش مصنوعی چگونه می توانند به پیشرفت خود ادامه دهند؟ برای پاسخ به این سوال، 1770 مدیر از 14 کشور جهان و هم چنین 37 هیئت رئیسه که تغییرات مرتبط با عصر دیجیتال را در سازمان خود اعمال می کنند، مورد بررسی قرار گرفتند.

هوش مصنوعی و مدیران

 

با استفاده از نتایج به دست آمده از این بررسی، پنج اقدامی که مدیران برای موفقیت در عصر پیشرفت هوش مصنوعی باید انجام دهند به شرح زیر مشخص شدند:

مدیران در عصر هوش مصنوعی

اقدام اول: مسئولیت اداره امور را به هوش مصنوعی بسپارید.

با توجه به نتایج بررسی، نیمی از وقت مدیران صرف همکاری های اداری و کارهای کنترلی می شود. به ظور مثال، مدیر یک فروشگاه یا یک سرپرستار، باید با در نظر گرفتن ایام تعطیل، اتفاقات غیر منتظره و بیماری کارکنان، برنامه زمان بندی شیفت ها را تهیه نماید، درحالی که می تواند این زمان را به کارهای مهم تری اختصاص دهد. این دسته از وظایف همان هایی هستند که مدیران می توانند به هوش مصنوعی محول کنند. نمونه دیگر از وظایفی که می توان به هوش مصنوعی محول کرد، تهیه گزارش است.

خبرگزاری اسوشیتید پرس در گزارش درآمد سه ماهه خود عنوان کرد که به کمک ربات های نرم افزاری مبتنی بر هوش مصنوعی، توانسته است تعداد گزارشات خود را از 300 به 4400 برساند. بنابراین تکنولوژی، آزادی عمل بیشتری برای روزنامه نگارها فراهم کرده است تا بتوانند زمینه گزارش های تحقیقی و تفسیری خود را افزایش دهند. علاوه بر این، در حال حاضر برخی از گزارشات تحلیلی در مدیریت، توسط هوش مصنوعی تهیه می شود. در بررسی انجام شده، مدیران چنان تغییرات مثبتی را شاهد بودند که 86%  از آنان از پشتیبانی هوش مصنوعی در کارهایی نظیر ارزیابی و تهیه گزارش استقبال کردند.

 

اقدام دوم: بر عقل و شعور انسانی خود متمرکز شوید.

بسیاری از تصمیم گیری ها، فراتر از آنچه هوش مصنوعی بتواند با به کارگیری داده ها انجام دهد، نیازمند بینش هستند. مدیران از دانش در زمینه فرهنگ و سابقه شرکت برای اقدام اخلاقی و انتقال تفکر استفاده می کنند؛ و این استفاده از تجربه و تخصص در اقدامات و تصمیم گیری های حیاتی برای کسب و کار در گرو همان جوهره انسانی یعنی عقل و شعور است. مدیران شرکت کننده در این بررسی، تشخیص دادند که برای موفقیت در آینده کاری خود باید یک سری مهارت های کلیدی و نوین مدیریتی از جمله مهارت های تفکر خلاقِ مبتنی بر تجربه و عقل، تحلیل و تفسیر داده ها و توسعه استراتژی را تقویت کنند. آنان به این باور رسیدند که اگر ماشین ها این پتانسیل را دارند که به فرایند تصمیم کمک کنند، پس باید آنها را پشتیبانی برای مدیران تلقی کرد نه جایگزینی برای آنان.

اقدام سوم: ماشین های هوشمند را به چشم یک همکار ببیند.

مدیرانی که با هوش مصنوعی مانند یک همکار رفتار می کنند، به این نکته پی برده اند که نیازی به رقابت با ماشین ها وجود ندارد. زیرا سپردن برخی کارهای انسانی وابسته به عقل و ادراک بشری ، به ماشین­ها، کمی دور از عقل و بعید به نظر می رسد. اما این که ماشین های هوشمند می توانند به فرایند تصمیم گیری، شبیه سازی های مبتنی بر تحلیل داده و سایر فعالیت ها نظیر تحقیق و اکتشاف کمک شایانی بکنند، انتظاری منطقی به نظر می رسد. در حقیقت 78% از مدیران اذعان کردند که در آینده برای تصمیم گیری در فرایند­های کسب و کار خود، از توصیه های سیستم های هوشمند استفاده خواهند کرد.

 

اقدام چهارم: مانند یک طراح عمل کنید.

تا زمانی که قابلیت های خلاقانه مدیران حائز اهمیت است، توانایی آنان در تحت کنترل در آوردن خلاقیت دیگران نیز از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. مدیران طراح، ایده های گوناگون را جمع آوری کرده و سپس آن ها را به راه حل های مطلوب و قابل استفاده تبدیل می کنند. آنان این تفکر طراح را در سازمان و تیم­های تحت مدیریت خود به کار می گیرند. یک سوم از مدیران بررسی شده، تفکر طراح و مهارت در آزمودن را به عنوان مهارت های ضروری برای تداوم موفقیت خود در عصر پیشرفت هوش مصنوعی اعلام کردند.

 

اقدام پنجم:  مهارت های اجتماعی و شبکه ارتباطی خود را گسترش دهید.

مدیران شرکت کننده در این بررسی به خوبی اهمیت شعور و عقل را در تصمیم گیری های خود درک کردند، اما آن ها به مواردی مانند مهارت های اجتماعی قوی، مهارت در ایجاد شبکه روابط، هدایت و همکاری که به آن ها کمک می کند تا بتوانند در دنیایی که هوش مصنوعی قادر به انجام بسیاری از وظایف اداری، مدیریتی و تحلیلی می باشد، پیشرفت کنند، کم توجه بودند.

تا زمانی که مدیران برای به کارگیری عقل، دانش و تجربه خود در برقراری ارتباط با مشتریان، همکاران و سایر افراد جامعه از تکنولوژی دیجیتالی بهره می گیرند، باید دیدگاه ها، بینش ها و تجربیات گوناگون را یکپارچه و همراه نمایند تا بتوانند در عصر پیشرفت تکنولوژی، جایگاه خود را به عنوان مدیر حفظ کنند.

مدیان در دنیای هوش مصنوعی

 

در نتیجه می توان گفت که هوش مصنوعی در آینده کارها را بهینه تر، ارزان تر و با پتانسیل های بیشتر نسبت به انسان ها انجام خواهد داد. اما جای نگرانی برای مدیران وجود ندارد؛ زیرا آنان باید بر روی مواردی تمرکز کنند که تنها یک انسان قادر به انجام آن است؛ یعنی مواردی که بیشتر با عقل، شعور و احساس انسانی در ارتباط هستند. ورود هوش مصنوعی به دنیای مدیریت، کمبود های موجود در حوزه های تحلیل داده، تهیه گزارشات و موارد این چنینی را جبران خواهد کرد. در یک کلام می توان گفت که هوش مصنوعی دستیار و پشتیبانی هوشمند و دقیق برای مدیران خواهد بود.

 

منبع:  HBR

 

درباره ی mohsen

mohsen
در دانشگاه مدیریت کسب وکار خوانده ام و به استراتژی علاقه دارم این روزها به کسب وکارها مشاوره استراتژی می دهم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات آکادمی نوین موقتا رایگان شد!!! رد کردن