خانه / دانشنامه استارتاپی / استارتاپ های حوزه آب که باید بشناسید(13+1 نمونه خارجی و داخلی)
استارتاپ های حوزه اب

استارتاپ های حوزه آب که باید بشناسید(13+1 نمونه خارجی و داخلی)

از دید بسیاری صنعت آب محدود به خدمات عمومی یک کشور می‌شود، اما این موضوع باعث نشده است که سطح تجارت در این بخش کوچک بماند. برای مثال سود سالیانه عرضه و فروش خدمات و تجهیزات مرتبط با صنعت آب در ایالات متحده بالغ بر 600 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

با نگاهی به آمار و تخمین‌های سازمان ملل، مصرف آب در جهان دو برابر نرخ افزایش جمعیت رشد داشته است و پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2025 نیاز به آب تصفیه شده (اعم از تصفیه آب خانگی و تصفیه آب صنعتی( از میزان قابل عرضه آن عبور خواهد کرد. این موضوع سبب شده است که سیستم‌های قدیمی تامین آب نتواند جوابگوی نیازهای در حال رشد باشد. به همین علت نیاز به شرکت‌های پیشرو مخصوصا استارتاپ های حوزه آب در زمینه مدیریت و تامین آب بیش از گذشته احساس می‌شود.

استارتاپ آب

وضعیت فعلی فضای کسب‌وکار استارتاپ‌های حوزه آب و فاضلاب

برنت گیلس (Brent Giles) تحلیل‌گر مؤسسه تحقیقاتی LUX در گزارش اخیر خود با نام «درآمدزایی در صنعت آب» به سود متوسط ۹/۱۲ درصدی مجموعه‌های فعال در این حوزه اشاره می‌کند. این گزارش با بررسی و مقایسه بیش از ۱۵۰ شرکت بزرگ تصفیه آب و فاضلاب با بیش از ۱۵۰ استارتاپ موفق در این حوزه به‌دست‌آمده است.

فعالیت این مجموعه‌ها به ۹ بخش که شامل پایش و کنترل فاضلاب، تصفیه آب خانگی و تصفیه آب صنعتی، بازیابی فلزات و مواد آلی و گندزدایی از آب می‌شود، تقسیم‌شده است.

در بررسی مؤسسه LUX به‌وضوح اشاره شده که ریسک سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌های حوزه آب و پساب نزدیک به ریسک سرمایه‌گذاری در صنایع قدیمی‌تر مانند صنعت اتومبیل است تا ریسک سرمایه‌گذاری در سایر صنایع نوظهور. در ادامه این تحلیل نیز به پایداری و دوام استارتاپ‌های این حوزه اشاره شده و گزارش شده که استارتاپ‌های فعال در زمینه فناوری‌های مربوط به آب و فاضلاب برخلاف استارتاپ‌های صنعتی دیگر پس از یک انفجار غول‌پیکر تبلیغاتی، نابود نخواهند شد.

مسئله آب همانند مسئله انرژی یکی از مسائلی است که هر جامعه و یا شرکتی باید به آن توجه کند؛ به‌خصوص با روند کاهشی که در مسئله دست‌یابی به آب سالم با آن مواجه هستیم. مؤسسه تحقیقاتی آب، محیط‌زیست و بهداشت سازمان ملل متحد اخیراً گزارش داده که برای کمک به رفع نیاز بین‌المللی به تصفیه آب و فاضلاب به سرمایه‌گذاری در حدود ۸۴۰ میلیارد دلار نیاز است.

در گزارش سازمان ملل متحد آمده است که یک‌پنجم جمعیت جهان با چالش کم‌آبی مواجه بوده و ۶/۱ میلیارد نفر در دنیا به دلیل مسائل اقتصادی، دسترسی محدودی به آب دارند. مدیر بخش توسعه پایدار دپارتمان اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد در این گزارش اظهار داشته که با توجه به فعالیت‌های روزافزون بشری که موجب کاهش سریع منابع تجدیدناپذیر کره زمین می‌شود، حضور استارتاپ‌ها و راهکارهای نوآورانه در حوزه تصفیه آب و مدیریت منابع آبی در این صنعت بسیار ضروری است.

خشکسالی و استارت اب

برخی استارتاپ‌های حوزه آب

اما در این میان کدام استارتاپ‌ها توانسته‌اند توجه بیشتری را به خود معطوف کنند؟ در ادامه به بررسی برخی  از استارتاپ های حوزه آب می‌پردازیم:

 • ANDalyze

فناوری استفاده‌شده در حس‌گرهای این استارتاپ توانایی تشخیص فلزات (مانند سرب، اورانیوم، مس و جیوه) را به همراه سایر مواد شیمیایی در آب دارند. این مجموعه توانست یک قرارداد تجاری بزرگ را برای فروش تجهیزات تست آب خود با شرکت Hach که شرکت پیشرو تجهیزات تست آب در سطح بین‌المللی است در سال ۲۰۱۳ منعقد کند. کیت‌ها و حس‌گرهای این استارتاپ فرآیند تست آب را در مقایسه با سایر روش‌های معمول با سرعت بسیار بیشتری انجام می‌دهند.

 • Aquarius-Spectrum

سیستم‌های طراحی شده توسط این شرکت به بخش‌های خدمات عمومی و شهرداری‌ها این امکان را می‌دهد تا به صورت آنلاین تمامی شبکه توزیع آب شهری را پایش کرده و نقاط نشت آب و ترکیدگی لوله‌ها را در کمترین زمان مشخص نمایند. این سیستم همچنین داده‌های آماری و پیشینه نقاط ترکیدگی لوله را نیز مشخص می‌نماید که در تصمیم‌گیری‌های آتی و کاهش هزینه‌های عملیاتی به مهندسان کمک فراوانی می‌نماید.

 • AYYEKA

این شرکت ماژول‌هایی را عرضه نموده است که می‌توانند اطلاعات مختلفی را از پارامترهای محیطی فرآیندهای آبرسانی و فاضلاب جمع‌آوری نموده و تحت شبکه بیسیم آنها را مخابره نماید تا در سیستم‌های تحلیلی مانند SCADA مورد بررسی قرار گیرند. اطلاعات به دست آمده توسط این ماژول‌ها جهت تنظیم فشار بهینه لوله‌ها، حداقل رساندن ترکیدگی لوله‌ها، جلوگیری از هدررفت بی‌مورد آب، کاهش مصرف انرژی و به دست آوردن اطلاعات حیاتی از تجهیزاتی مانند شیرهای کنترلی و منابع ذخیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • Alvim

این استارتاپ در ایتالیا کلید خورد و توانست روشی را برای پایش رسوب زیستی و بایوفیلم‌ها ارائه دهد. این روش می‌تواند میکروارگانیزم‌هایی  که بر روی لوله‌ها، مخازن ذخیره، مبدل‌های حرارتی و سایر تجهیزات تصفیه آب صنعتی رشد می‌کنند را به‌سرعت تشخیص دهد. فعالیت این استارتاپ خدماتی است و به شرکت‌های تصفیه آب در زمان رشد بی‌رویه رسوبات زیستی در تجهیزاتشان هشدارهای لازم را می‌دهد.

 • Baswood

این شرکت در سانتاباربارا و در سال ۲۰۱۴ با هدف تجاری‌سازی فناوری‌های نوین تصفیه فاضلاب تأسیس شد. ایده این استارتاپ تقلید از فرآیندهای معمول طبیعی در تجزیه مواد آلی در بستر رودخانه‌هاست. محصولات این استارتاپ به‌صورت گسترده در ایالت کالیفرنیا مورداستفاده قرارگرفته است.

 • BioGill

این استارتاپ در سیدنی استرالیا شروع به فعالیت کرده و بیورآکتورهای روی سطح زمین را برای تصفیه فاضلاب و بازیابی آب عرضه می‌کند. این استارتاپ شبکه‌ای قدرتمند را از طراحان و مهندسان در استرالیا، نیوزیلند، هند، فیجی و کانادا تشکیل داده است و بسیاری از کارخانجات تولید محصولات خوراکی و نوشیدنی از دستاوردهای این شرکت استفاده می‌کنند.

 • IntelliFlux Control

محصول این شرکت نرم افزاری برای مدیریت تصفیه‌خانه‌ها می‌باشد که با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی می‌تواند فرآیندهای فیلتراسیون و پاکسازی غشاهای پروسه را بهینه نموده و بازدهی و صرفه اقتصادی واحدهای تصفیه را افزایش دهد.

 • Aquam LLC

ایده این شرکت ارائه تکنولوژی نوین جهت تصفیه فاضلاب به صورت غیر متمرکز می‌باشد، به نحوی که هزینه‌های عملیاتی اجرای آن 50 تا 80 درصد کمتر از روش‌های پیشین است. این تکنولوژی می‌تواند با تولید انرژی الکتریکی از پسماند فاضلاب، نیاز خود را به طور کامل برآورده نماید.

 • استارتاپ umitron

استارتاپ umitron در ماه آپریل سال ۲۰۱۶ تاسیس شده و تنها با گذشت ۲ سال و نیم از تاسیس این شرکت به رتبه ۱۰ از میان استارتاپ های برتر حوزه آب رسیدند. این شرکت در ۳۱ خرداد ۹۷ اولین سرمایه اولیه خود را به مبلغ ۸٫۱۷ میلیون دلار از ۳ شرکت IDEO, D4V, Innovation Network Corporation of Japan دریافت کرد و در ۲۰ شهریور ۹۷ سری بعدی جذب سرمایه به مبلغ ۲٫۷ میلیون دلار جذب کرد و به طور کل با میزان سرمایه ۱۰٫۸۷ میلیون دلار در حال فعالیت است.

این  استارتاپ در زمینه پرورش کامپیوتری آبزیان فعالیت میکند؛ آنها با بهره‌گیری از تکنولوژی اینترنت اشیاء دستگاه­هایی طراحی کرده­اند که داده­ها را جمع آوری و با آنالیز این داده‌ها بهترین راه برای تغذیه و پرورش این آبزیان را پیشنهاد می‌دهد. داده‌­هایی که با این دستگاه­‌ها جمع آوری می‌شوند متشکل از داده­‎های فعالیت آبزیان در طی  ۲۴ ساعت، میزان و نوع غذای مورد استفاده آن‏ها و میزان دمای آب و… است.

 • Water Lens

شرکت Water Lens در سال ۲۰۱۱ توسط  Keith Cole در تگزاس آمریکا بنیان گذاری شد. این شرکت در زمینه‌های تجزیه و تحلیل داده، شیمی، کشاورزی و فاضلاب فعالیت میکند. مجموع سرمایه این شرکت ۱٫۵ میلیون دلار است.

شرکت  Water Lens دستگاه جدید و قابل حملی برای آنالیز آب های شیمیایی مورد استفاده در صنایع مختلف طراحی کرده است. این دستگاه حمل و آزمایش نمونه را که حدود ۷ روز طول میکشید به ۱۰ الی ۱۲ دقیقه کاهش داد. این تکنولوژی در صنایع مختلفی از جمله کشاورزی، تولید برق، معدن و زغال سنگ و مواد غذایی مورد استفاده قرار میگیرد.

 • استارتاپ AquaSpy

استارتاپ AquaSpy که در استرالیا قرار دارد، سنسورهایی می‌سازد که به ریشه مشکلات آبیاری توجه می‌کنند. این استارتاپ حوزه تکنولوژی آب نزدیک به 11 میلیون دلار سرمایه جذب کرده است. AquaSpy یک سیستم تمام اتوماتیک نظارت بر خاک ارائه می‌دهد که علاوه بر اندازه‌گیری رطوبتِ خاک، دما و رسانایی آن را هم اندازه می‌گیرد. در آخرین بخش اندازه‌گیری یعنی مقدار رسانایی، این سنسور مقدار نمک‌آلود بودن خاک را تا عمق 1.2 متری بررسی می‌کند. با دانستن میزان رسانایی خاک کشاورز می‌تواند مناسب‌ترین جا برای اضافه کردن کود و باقی مواد شیمیایی را پیدا کند. این شرکت ادعا کرده است که محصولش می‌تواند 10 تا 40 درصد شرایط زمین را بهبود بخشد.

 • استارتاپ CropX

استارتاپ CropX در تل‌آویو واقع شده است. این استارتاپ در دور آخر جذب سرمایه توانسته 10 میلیون دلار بگیرد. قیمت هر سنسور این استارتاپ 600 دلار است و قیمت خدمات ابری‌اش نیز از 275 دلار شروع می‌شود. این استارتاپ ادعا می‌کند سنسورهایش می‌توانند مقدار محصول را افزایش و در عین حال میزان مصرف آب را کاهش دهند.

 • استارتاپ CeresImaging

CeresImaging در اُکلند واقع شده است. این استارتاپ با استفاده از عکس‌برداری از مناطق مختلف و نرم‌افزاری که ارائه می‌دهد می‌تواند مقدار تمرکز آبیاری را اندازه بگیرد و به کشاورزان در بهبود زمین کشاورزی کمک کند. این استارتاپ 8 میلیون دلار سرمایه جذب کرده است. هواپیماهای کوچکی که دوربین‌های مخصوصی دارند در ارتفاع کمی از بالای زمین کشاورزی پرواز می‌کنند و در شرایط مختلف از زمین و محصولات عکس می‌اندازند. عکس‌های مختلف می‌تواند داستان‌های متفاوتی از بخش‌های مختلف زمین ارائه بدهد. عکس زیر نشان‌دهنده بخش‌هایی است که بیشتر مقدار آبیاری در آن انجام شده است. این عکس به کشاورز کمک می‌کند در روش‌های آبیاری خود تجدید نظر کند.

 • استارتاپ چه‌گوارا از استارتاپ های حوزه آب

چه‌گوارا در سال ۱۳۹۵ تاسیس شد و هدف آن خلق یک سیستم توزیع آب به صورت اشتراکی و سیستم فروش آنلاین بود. در این کسب و کار شما می‌توانید آب معدنی مورد نیاز خود را به صورت هفتگی، هر دو هفته و ماهانه سفارش دهید. به گونه‌ای که با ثبت سفارش و تعیین مدت زمان مربوطه در زمان مقرر آب معدنی مورد نیاز خود را دریافت کنید

استارتاپ های حوزه اب

 

سخن نهایی در باب استارتاپ های حوزه  آب

بررسی روند رشد روزافزون استارتاپ‌های حوزه آب و فاضلاب (به خصوص در تصفیه آب خانگی و تصفیه آب صنعتی) نشان‌دهنده نیاز مبرم جامعه به داشتن محصولاتی نوآور در این زمینه است. نرخ بازدهی این استارتاپ‌ها و سرعت رشدشان می‌تواند نشان از وجود زمینه فعالیتی گسترده در این زمینه باشد. با توجه به بحران روز افزون آب در کشور، توجه به استارتاپ‌های داخلی مرتبط با صنعت آب و فاضلاب می‌تواند تا حدود زیادی راهگشا باشد.

درباره ی shabnam feizikhazaie shabnam

shabnam feizikhazaie shabnam
7 سال سابقه کار در حوزه آموزش مهارتی دارم و این روزها مدیر محتوای استارتاپ هنگی بی هستم

مطلب پیشنهادی

مرگ نوکیا چرا و چگونه

چه کسی سبب مرگ نوکیا شد؟بازخوانی مفصل پرونده خودکشی یک برند

بازخوانی پرونده مرگ نوکیا مرگ نوکیا این ابر برند دنیای تکنولوژی خبری دهشتناک برای کسب …

یک دیدگاه

 1. Avatar

  درود
  در اینکه استارتاپ های حوزه آب می توانند مؤثر باشند شکی نیست، اما زیرساخت های آبرسانی قوی و توجه و سرمایه گذاری در این حوزه، نقش تعیین کننده در رشد و توسعه این استارت اپ ها خواهند داشت. در کشور ما شناسایی الگوهای مصرف آب در بخش های مختلف از یک طرف و عدم مصرف صحیح و بهینه آب در تمام بخش های شهری، کشاورزی و صنعت و پیچیدگی شبکه آبرسانی باعث ریسک بالای این استارتاپ ها در حوزه آب خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات آکادمی نوین موقتا رایگان شد!!! رد کردن