خانه / دانشنامه استارتاپی / همه آن چیزی که باید درباره استارتاپ ویکند بدانید.
راهنمای جامع استارتاپ ویکند

همه آن چیزی که باید درباره استارتاپ ویکند بدانید.

استارتاپ ویکند چیست؟

استارتاپ ویکند، رویدادی است که در سه روز برگزار می شود و هر شخصی با هر نوع سطح دانش و مهارتی می تواند برای ایجاد یک استارتاپ در آن شرکت کند. شرکت کنندگان در روز اول ایده ها را مطرح کرده و یک تیم تشکیل می دهند و سپس زیر نظر مربی، یک دموی اولیه از ایده خود ایجاد کرده و در روز آخر آن را به دیگران نمایش می دهند. ایده های برتر انتخاب شده و به سرمایه گذاران معرفی می گردند.

در این برنامه شرکت کنندگان پر انگیزه ای شامل برنامه نویسان، مدیران تجاری، عاشقان استارت آپ، بازاریاب های حرفه ای و طراحان گرافیک گرد هم می آیند تا انتهای هفته طی 54 ساعت ایده یا پروژه هایی را مطرح و آماده نمایند.

تاریخچه

در سال 2007 در شهری به نام بولدر در ایالت کلرادو آمریکا ( Boulder, Colorado ) توسط شخصی به نام آندرو هاید ( Andrew Hyde ) برگزار شد. اون تعداد 70 کارآفرین را به منظور ایجاد یک استارتاپ به طول 54 ساعت جمع کرد. این مدل در شهر های مختلف جهان نیز گسترش پیدا کرد. در ژانویه 2010، مارک نگر ( Marc Nager ) و کلینت نلسون ( Clint Nelsen ) مالکیت کامل آنرا گرفتند و به عنوان یک سازمان بدون هدف سودجویانه به شهر سیاتل نقل مکان کردند. در پائیز سال 2010 نیز، از بنیاد کافمن ( Kauffman ) کمک مالی دریافت کرده است. از زمان خرید این رویداد، حدود 80 رویداد در کانادا، آمریکا، انگلستان و آلمان برگزار کرده است. این رویداد کارآفرینی تا سال 2016 در بیش از 1000 شهر دنیا برگزار شده است.

استارتاپ ویکند

 

اهداف استارتاپ ویکند:

این برنامه جهانی تا بحال در بیش از ۱۰۰۰ شهر دنیا ( ۱۳۵ کشور ) برگزار گردیده و شبکه پهناوری از مشتاقان کارآفرینی را پدید آورده است. در استارتاپ ویکند ایده‌های زیادی مطرح می‌شوند اما آنچه در این برنامه اهمیت فراوان دارد فقط سه چیز است. اجرا، اجرا و فقط اجرا!

رویدادی ( کارگاهی ) آموزشی- تجربی است که در طی 54 ساعت ( دو روز و نیم ) در یک آخر هفته تشکیل می شود و چند هدف دارد:

  • شبیه سازی محیط کسب و کار و چالشهای راه اندازی و کار کردن در محیط های استارتاپی. ( در حد بضاعت 54ساعت )
  • شبکه سازی بین افراد و مربیان و جامعه پویای هر منطقه.
  • آموزش اصول اولیه و ادبیات این حوزه.
  • آشنا سازی اولیه با تشکیل تیم و کارتیمی و تقسیم وظائف و انواع ارائه و تمرکز بر اجرا و اعتبار سنجی و …
  • و در کل ایجاد نگرشی صحیح و نوین به کارآفرینی

نکاتی از روند برگزاری استارتاپ ویکند

همانطور که می دانید برای بررسی و عملی کردن یک ایده به مشورت و مشارکت افراد متخصص در رشته های مرتبط نیازاست و از آنجایی که ایده های استارتاپی در اینترنت متولد می شوند معمولا در این گرو ها برنامه نویس ها، طراحان، بازاریاب ها، مدیران محصول و مشتاقان کارآفرینی گرد هم آمده و ایده هایشان را به اشتراک گذاشته، تشکیل تیم می دهند و محصولی را ساخته و تجارت نوپایی را آغاز می نمایند.

معمولا به این شکل است که افرد ایده های خود را بیان می کنند، سپس ایده های برتر انتخاب می شود، گروه هایی تشکیل داده و روی عملی کردن آن ایده کار می کنند، در نهایت در ساعات پایانی استارتاپی ها، ایده هایی که روی آن کار شده بیان می شود، اگر یک دمو از آن آماده شده باشد نمایش داده می شود. در اینجا هم داوران حضور دارند و هم بعضی سرمایه گذران، که با توجه به پتانسیلی که ایده شما برای کسب بازار دارد، روی ایده شما سرمایه گذاری می کنند و ایده های برتر انتخاب می شود.

نکاتی درباره برنامه

شرکت‌کنندگان این برنامه معمولاً تیم‌هایی هستند که نیمی از آن‌ها در حوزه فنی تخصص دارند(برنامه‌نویس، توسعه‌دهنده، طراح) و نیمی از آن‌ها در حوزه کسب‌وکار تخصص دارند(بازاریابی، مالی و حقوق). همچنین مسأله اساسی این است که شرکت‌کنندگان در هر 3 روز باید حضور داشته باشند. با این حال این گزینه وجود دارد که فقط در ارائه طرح‌ها حضور پیداکرد. ثبت نام و خرید بلیط برای شرکت در برنامه به صورت اینترنتی است. مسأله دیگر، تأکید برگزارکنندگان مسابقه به تیمی بودن مسابقه است.

توصیه می‌شود که شرکت‌کنندگان، لپ‌تاپ، کارت‌های اعتباری، دوربین‌ فیلمبرداری به همراه داشته باشند. معمولاً توصیه می‌شود که شرکت‌کننده از قبل اطلاعاتی ار بازار و اطلاعات لازم در حوزه‌ای که می‌خواهد فعالیت نماید به همراه داشته‌باشد، تمرین کند تا بتواند در 60 ثانیه ایده خود را به صورت شفاف، دقیق و قانع‌کننده- توضیح دهد، با ابزار و منابع برنامه آشنایی پیدا کند، که از طریق اینترنتی می‌تواند این کار را انجام دهد

. مهمترین منابع و کمک‌های این برنامه، عبارتند از منابع انسانی- مربیان، که متخصصان حوزه‌های کارآفرینی، توسعه نرم‌افزار، بازاریابی، علم مالی، حقوق هستند- و همجنین نرم‌افزارها و منابع دیگری که در فعالیت‌های استارت‌آپ به کار می‌آید در دسترس قرار می‌گیرند. هر ایده‌ای برای ابراز آزاد است( هدف کسب سود، کسب‌وکار اجتماعی، سازمان غیرانتفاعی) اما معمولاً این برنامه روی فناوری بسیار تمرکز دارد.

معمولاً 95 درصد ایده ها درباره موبایل‌ها و اینترنت است که با توجه به مدت زمان کوتاه پیاده‌سازی معمولاً ایده‌های غیرمرتبط با فناوری از شانس کمی برای موفقیت برخوردار اند. این برنامه به کسب‌وکارهای فعال اجازه شرکت نمی‌دهد زیرا عقیده دارند که داشتن کسب‌وکار فعال، روح همکاری و خلق و فعالیت کارآفرینی در یک آخرهفته را می‌گیرد.

مسائلی که در انتهای برنامه از سوی داوران تحت بررسی قرار می‌گیرد 3 مورد است: اعتبارسنجی مشتریان(آیا کسب‌وکار خود را دقیقاً از نظر بازار بررسی کرده‌اید؟)، اجرا و طراحی(چه چیزی ساخته اید؟) و مدل کسب‌وکار( برنامه شما برای آینده چیست؟

 

نکات استارتاپ ویکند

نکات موفقیت در استارتاپ ویکند چیست؟

آمادگی ذهنی داشته باشید

تمرکز اصلی در استارتاپ ویکند، ایجاد یک ایده جدید است. بیشتر شرکت کنندگانی که وجود دارند، دارای ایده هستند و می خواهند آن را با کمک بقیه و سرمایه گذاران به مرحله اجرا بگذارند. ایده را در 60 ثانیه بیان کنید، پس حتما از قبل روی ایده خود و نحوه بیان آن تمرکز و تمرین کنید تا بتوانید نظر داوران برای قبول شده ایده به مرحله بعد، بدست بیاورید.

این نکته را در نظر داشته باشید که تیم شما متشکل از افراد با استعداد و توانایی های مختلف است. خیلی مهم است که بتوانید که با اعضای تیم یک ارتباط موثر و صمیمانه ای داشته باشید تا بتوانید ایده خود را به بهترین شکل اجرا کنید. سعی کنید چند روز قبل از مسابقه، خود را درگیر مشکلات و مسائل نکنید تا تاثیری  منفی بر ذهن شما نداشته باشد.

استارتاپ ویکند، یک شانس برای شماست که حداقل بتوانید مهارت خود را گسترش دهید، پس حتما از قبل برنامه ریزی های لازمه برای شرکت در این رویداد انجام دهید. اگر قصد ارائه یک ایده را دارید، باید بدانید که این ایده چه نوع مهارت هایی را برای اجرای آن نیاز دارد. اگر هم قصد شرکت به عنوان متخصص را دارید، تخصص خود را حتما از قبل به صورت دقیق بیان نمایید. هیچگاه خود را در آن جا دست کم نگیرید، این یک فرصت برای شماست که بتوانید مهارت های خود را به نمایش بگذارید. تمام تلاش خود را بکنید که بهترین باشید.

وسائل مورد نیاز

شما چه چیزی نیاز دارید که به استارتاپ ویکند بیاورید؟ این سوالی است که افرادی که بار اول قصد شرکت در آن را دارند، می پرسند. کامپیوتر، شارژر کامپیوتر، موبایل و شارژر آن و هر وسیله الکترونیکی که برای کسب وکار خود نیاز دارید، حتما باید همراه خود داشته باشید.

سعی کنید خوشتیپ باشید، چون در آنجا شرکت های بزرگ شما را مشاهده خواهند کرد و توانایی و مهارت های شما را خواهند دید. پس خیلی مهم است که حداقل با ظاهری مناسب در استارتاپ ویکند ظاهر شوید. فقط در حد یک عدد لباس همراه خود داشته باشید که اگر لباستان کثیف یا پاره شد، بتوانید سریعا آن را عوض کنید.

خوارکی و غذا به شما داده می شود اما اگر از غذای مخصوصی استفاده می کنید، حتما همراه خود بیاورید.

زمانبندی را در نظر داشته باشید

شما فقط 54 ساعت فرصت دارید تا ایده خود را در استارتاپ ویکند به مرحله اجرا برسانید. پس باید زمان را تا می توانید مدیریت کنید و تمرکز خود را فقط به انجام کار به نحو احسن معطوف کنید. استراحت کافی داشته باشید و تمام انرژی خود را در روز اول هدر ندهید. البته باید قوی شروع کنید تا بتوانید انگیزه لازم را به دست بیاورید ولی ثابت نگه داشتن انرژی و پرهیز از کارهایی که باعث اتلاف زمان می شوند، خیلی مهم می باشد.

افق دید خود را وسیع کنید

هدف این رویداد، ایده دادن و پیدا کردن دوست یا کار نیست. هدف اصلی آن یادگیری از عملیاتی و فعالیت هایی است که برای رسیدن به یک ایده و اجرایی کردن آن انجام می شود.

تمامی افرادی که در استارتاپ ویکند شرکت می کنند، در یک زمینه تخصص دارند و آن ها بهترین منبع یادگیری برای شما هستند تا علاوه بر اضافه شدن به خود، از کمک آن ها برای رشد کسب و کار خود استفاده کنید. توصیه می کنیم که حتما با بقیه افراد تیم، یک ملاقات کوتاه داشته باشید.

درباره ی shajati s shajati71

shajati s shajati71
دانشجوی کارشناسی ارشد هستم و سردبیر ماهنامه کردپلاس هم هستم

مطلب پیشنهادی

مرگ نوکیا چرا و چگونه

چه کسی سبب مرگ نوکیا شد؟بازخوانی مفصل پرونده خودکشی یک برند

بازخوانی پرونده مرگ نوکیا مرگ نوکیا این ابر برند دنیای تکنولوژی خبری دهشتناک برای کسب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات آکادمی نوین موقتا رایگان شد!!! رد کردن