خانه / تیم سازی / داستان هایی از شکست استارتاپ ها به خاطر ضعف در کار تیمی
کارتیمی

داستان هایی از شکست استارتاپ ها به خاطر ضعف در کار تیمی

کار تیمی و استارتاپ

استارتاپ شرایط پر از ابهامی  دارد،جریان نقدینگی ضعیف و پر از سختی است،طراحی و ساخت محصول سخت و پر از چالش است،انتظارات زیاد است و مسیر گنگ، این وضعیت تقریبا برای هر استارتاپی پیش می آید، شاید پر بی راه نباشد که که بگوییم راه اندازی استارتاپ آن هم در ایران چقدر سخت است. حالا سوالی که باید از خود بپرسیم چه چیز این شرایط سخت را قابل تحمل تر می کند؟ از دید من تیم خوب مثال کاتالیزگری است که کمک می کند این وضعیت سریع تر از زمان معمول خود تمام شود.

کار تیمی

کار تیمی یکی از مهم ترین ویژگی های بایسته هر استارتاپی است که ضامن مهم بقا و توسعه کار است. بگذارید قبل از این که از تجربیاتم در این زمینه بگویم، از یکی از فیلم های تدیاد کنیم  که در عین کوتاهی بسیار آموزنده بود.داستان این فیلم به این صورت بود که مدیر یکی از شرکت های سرمایه گذاری در یک کار پژوهشی این سوال را مطرح کرده بود که چرا تعدادی از استارتاپ ها موفق می شوند و تعدادی دیگر با سایه تلخ شکست مواجه می شوند.

برای پاسخ به این سوال تمامی استارتاپ هایی که در مجموعه خود جذب سرمایه کرده بودند را مورد مطالعه قرار داد چه آن هایی که موفق بودند چه آن هایی که شکست خوردند و پایان یافتن.

نتایج حاصل از این سوال جالب و تا حدی برای خیلی از بنیانگذارها تعجب برانگیز بود در این مطالعه مشخص شد در موفقیت استارتاپ ها پنج عامل زیر اهمیت بالایی دارد که در این میان زمان مناسب برای ورود و کار تیمی دو عامل مهم و اصلی بودند و ایده، بیزنس مدل و جذب سرمایه در رتبه های بعدی  قرار دادشتند

عوامل شکست استارتاپ

از دید من تشخیص زمان درست ورود به بازار و استارت یک کار به شدت بسته به عاملی به نام تیم است. در واقع رویکرد تیم و نحوه تعاملات بین تیمی در انتخاب ایده،زمان ورود به بازار و نحوه ورود به آن موثر است .

به همین خاطر کار تیمی در بقای تیم حکم زیر ساخت یک خانه را دارد اگر زیرساخت خوب نباشد هرچقدر بر روی ظاهر و ستون ها کار شود در کسری از ثانیه به قول معروف حبان منصورا میشه و گویی چیزیی از اول نبود. پس بی شک تیم و کار تیمی مقدس ترین عامل بقا، رشد و ماندگاری یک استارتاپ است.

10 جمله که مانع پیشرفت کار تیمی می شوند.

کار تیمی نباشد؛شکست متولد می شود.

بیش از چهار سال است که از نزدیک با اکوسیستم استارتاپی ارتباط دارم و در مقام همبناینگذار،مشاور،دوست و ناظر با تیم ها در ارتباط بودم؛ استارتاپ هایی دیده ام که ایده خوبی دشتن ولی تیم و کار تیمی خوب نبوده و خود را به ورطه شکست کشانده اند و بر عکس استارتاپی می شناسم که ایده آن چندان خوب نیست،مدل درآمدی خوبی ندارد ولی تا به حال در بازی مانده و رشد خود را ادامه داده است.

بگذارید از چند تجربه کم و کوتاهم بگویم؛ اوایل کار در یک شرکت فناوری اطلاعات در حوزه بازاریابی برای یک شرکت کارمی کردم،یکی از پروژه های ما همکاری با استارتاپی در حوزه خرده فروشی بود. بنیانگذاران آن با سودای دیجی کالا پا به معرکه گذاشته بودند؛ اتفاقا از سرمایه مالی خوبی برخوردار بودند و کسب وکار خانوادگی داشتن، بنیانگذار تصمیم داشت به قول خودش از شیر مرغ تا جون آدمیزاد در فروشگاهش داشته باشد و بر این تصمیم به شدت پافشاری می کرد.

این پروژه پس از شش ماه کارمداوم با شکست مواجه شد اگر بخواهم دلایل شکست را عنوان کنم این موارد مهم ترین دلایل شکست بودند:

 • همبنیان گذار روحیه کار تیمی نداشت و به شدت خود رای بود و طرز تفکر سنتی داشت.
 • هماهنگی و همکاری بین اعضای تیم وجود نداشت و وظایف اعضای تیم مشخص نبود.
 • سایر همبنانگذاران با مشکل عدم تمرکز دست و پنجه نرم می کرد و به دلیل مشغله زیاد نمی توانستند کار باکیفیتی را انجام دهند.
 • اعضا در کار هم دخالت می کردن و به تخصص همدیگر بها نمی دادند

و این عوامل به استارتاپ را در ماه های اول به زمین زد و پروژه با هزینه بالایی کار خود را متوقف کرد.

یکی دو سال پیش قرار بود با دوستانم شرکتی ثبت کنیم و با هم کار کنیم دوستان چند ساله بودیم قرار بود در حوزه خدمات و ارائه راهکاری خدماتی به شرکت ها فعالیت کنیم اما بعد از مدتی مجبور شدم از تیم خارج بشم و الان که فکر می کنم دلایل زیر مهم ترین دلیل من در خروج از این کار تیمی بود:

 • مرز میان رفاقت و همکاری مشخص نبود و ذهنیت رفاقت وارد فضای همکاری شده بود و عبارت دوستان خوب الزاما همکاران خوب نیست تداعی پیدا کرده بود.
 • همبستگی و فرهنگ کار تیمی ضعیف و سنتی بود به این معنا هدف نه اثر بخشی و انجام کار بلکه پیدا کردن مقصر عدم انجام کار بود در حالی کار تیمی در راستای هدف جمعی و رشد هم تیمی هاست.
 • عدم اطمینان و اعتماد به مهارت های همکاران و حمایت از همدیگر در شرایط حساس

این دو مورد و موارد دیگر باعث شد که تیم از هم بپاشد و نتواند کار خود را ادامه دهیم و با خروج دو نفر از سهامداران کار به سرانجام خود رسید.

در خارج هم ضعف تیم ها استارتاپ های میلیون دلاری را زمین زده برای تکمیل استدلال هایم استارتاپ های استیج و ارس دیجیتا که در حوزه تجارت الکترونیک در امریکا کار می کرند به دلایل زیر  حتی بعد از جذب بیش از 2 راند سرمایه شکست خورد و نتواستند ادامه مسیر را طی کنند.

 • خروج یکی از بنیانگذاران و عدم ناتوانی سایر بنینانگذاران در مدیریت تیم
 • عدم همبستگی و و سازش میان اعضای تیم و سرمایه گذاران

استارتاپ ها به دلایل مختلف شکست می خورند اما قطعا تیم خوب و کار تیم شکست را به جزو فرایند موفقیت تبدیل می کند و در نهایت افرادی که کار تیمی خوبی با هم می کند موفق می شوند.اما برعکس آن ادامه دادنش سخت است.

کارتیمی و آموزش تیم سازی

تیم سازی فرایند سخت و نیازمند تجربه است و تیم خوب ویژگی های خاص خود را دارد و به وسیله روش ها و ابزارهای مختلفی می تواند تیم را آماده کرد. که در آینده حتما در آکادمی کردپلاس  از آن خواهم گفت.

درباره ی باسط رستمی

باسط رستمی
راهبر استراتژیک رسانه نوین توریسم هستم؛ چندسالی است دیجیتال مارکیتنگ کار می کنم و به هک رشد علاقه ویژه ای دارم

2 دیدگاه

 1. Avatar

  عالی بود واقعا بودن تیم منسجم و کار بلد و با دغدغه میتونه یک اساس مهم برای موفقیت استارتاپ باشه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات آکادمی نوین موقتا رایگان شد!!! رد کردن