خانه / داستان درباره ما کردپلاس

داستان درباره ما کردپلاس

کردپلاس هم قدمی دارد

اگر بخواهم به زبان ساده و خودمانی ماجرای شکل گیری کرد پلاس را برای تان تعریف کنم و بگویم چه شد که کرد پلاس متولد شد باید بگم که من از سال های اولیه شکل گیری اکوسیستم استارتاپی استان کردستان حضور داشته ام و تقریبا تمامی فعالین حاضر و غایب این سیستم را می شناسم و به نوعی با همه ی تیم ها و استارتاپ ها همکاری داشته ام.اوایل کار هوا بس ناجوانمردانه سرد بود؛هم سرد بود هم سخت

اکوسیستم هنوز شکل نگرفته بود؛خام بود و بی تجربه و هزاران باگ و اشکال داشت.

شتاب دهنده نداشت،مراکز پارک و رشد جوان بودن و کم تجربه؛نیروی انسانی آگاه به داستان استارتاپی تقریبا نایاب بود؛منتور ها همگی وارداتی بودند و سرمایه گذار اساسا از جریان اطلاع نداشت و اگر هم داشت رغبتی برای سرمایه گذاری نداشت.

فقط وام های چندین درصدی بدون برنامه بود که طوق لعنتی بیش نبود.

شرکت های و استارتاپرهایی رو می شناسم که از اولین ها بودن و هنوز هم داران چوب این وام ها و این مشکلاتی که بالا عنوان کردم را می خورند. عده ای از آن ها هم یا کلا کنار کشیدن و یا مثل براداران بهرامی به تهران مهاجرت کردن و آونجا نوین هاب را پایه گذاری کردندو اتفاقا موفق هم شدند.

ادامه راه اکوسیستم استارتاپی بهتر شد

در این فاصله سعی کردم با برگزاری دوره های مارکتینگ؛کمک به تیم سازی تیم ها؛برگزاری رویدادهایی مانند تماشاخانه برنا،پنج شنبه کارافرینی،رویداد دورخیز و ده ها برنامه دیگر اکوسیستم کج دار مریض هم که شده راه برود و به سهم خود کمکی کرده باشم.

چیزی که شدیدا به این رشد نیافتگی کمک می کرد دانش و اطلاعات فعالین این حوزه از ادبیات کارآفرینی و استارتاپی؛قبیله ای کار کردن مراکز رشد، پارک علم فناوری و کاربلدهای حوزه های فنی و بازار بود.

اما حدود یک سالی است که که وضعیت به سمت بهتر شدن حرکت می کند؛استارتاپ ویکندها بیشتر شده اند؛همدلی بین مراکز رشد و پارک چند ماهی است بهتر شده؛چند شتاب دهنده برند و غیر برند تمایل به حضور در سنندج نشان دادند،

هر چند که به دلیل نا آشنایی با دنیای اکوسیستم سنندج شکست خوردندولی پیش زمینه ای را آغاز کرد برای حضور شتاب دهنده ژرفا که مهندس مرادی سکان دارش است؛شد.

روزهای خوب در راه است

 الان که این متن را می نویسم شنیده ها حاکی از آن است که تا ماه آیند اولین صندوق سرمایه گذاری خطر پذیر استان افتتاح می شود.

مشکل نیروی انسانی هم با همت استارتاپ ویکندها؛چند دورهمی موفق همفکر سنندج و دورهمی فوق العاده موفق 4PM روبه بهبود است.

شاید خوش بینانه باشد ولی باید بگویم که بازیگران اکوسیستم دارند تکمیل می شوند و این پازل میل به کامل شدن دارند.

اما هنوز یک چیزی کم داشت ما صدایمان بلند نیست و نمی توانیم همانند یک تهرانی یا اصفهانی با صدای بلند فریاد بزنیم و می دانستم اگر می خواهیم در صحنه ملی عرضه اندام  کنیم باید رسانه ای داشته باشیم.

رسانه ای که صدای کارآفرین و فعالین حوزه استارت سرزمین کورد زبان ها از ارومیه تا کردستان،کرمانشاه و ایلام باشد و حرف ها و ارزش هایشان را به مرکز برسانم .

اما داستان شکل گیری کورد پلاس از کجا آمد؟

بهزاد را از اولین دورهمی همفکر سنندج می شناختم،دورهمی که بنا به دلایلی پنج قسمت بیشتر نداشت اما آشنایی با بهزاد برایم بزرگترین دستاورد بود.

بهزاد فردی ارام و دوست داشتنی بود که همان اوایل با او همکلام شدم سرباز بود و عاشق استارتاپ و البته فناوری باز خفن و برنامه نویس خوش ذوق

به خاطر سربازی کمتر می دیدمش؛تا اینکه گذشت و پنج ماه پیش در شتاب دهنده ژرفا دوباره همدیگه رو دیدم؛آمده بود که شروع به کار کند و استارتاپ خودش رو داشته باشه.

چیزی که هردوی ما رو به هم نزدیک می کرد علاقه شدیدی بود که به محتوا داشتیم،هردوی ما محتوا رو پادشاه بلا منازع می دیدیم. البته این که هردوی ما علاقه شدیدی به عادل طالبی داشتیم هم بی تاثیر نبود….

https://static.evand.net/images/events/covers/original/b31fa7cd77a79e4e1d8990cf1214b0ce.jpg

گاها با هم صحبت می کردیم و از ارزش محتوا باهم حرف ها می زدیم و به هم راهنمایی می دادیم که چه کنیم.

در یک دورهمی که به کمک استارتاپ میتو تشکیل شده بود تیر خلاص را زدیم گفتیم با هم شروع کنیم هر چه می خواهد بشود،بشود…….

قرار شد من مطالعات لازم را انجام دهم و فرایندهای کار را در بیاورم و بهزاد هم به عنوان راهبرد فنی پیاده سازی آن را انجام دهد.

وقتی ایده رسانه استارتاپی را با بهزاد مطرح کردم؛با اشتیاق پذیرفت و پیشنهادهای خفنی رو برای توسعه و بهبود کار ارائه کرد و قرار شد من و بهزاد مشترکا همبناینگذار اولین رسانه کارآفرینی و استارتاپی کوردها بشیم.

تصمیم گرفتیم در کورد پلاس با کمک گرفتن از متخصصین،منتورها؛بنیانگذارها؛اساتیدخبره  و… بستری فراهیم کنیم جدیدترین و باحال ترین مفاهیم کارافرینی،بازاریابی،استراتژی را آموزش دهیم؛رویدادهای استان های کوردنشین را ترویج کنیم و از استارتاپ های این استان ها به صورت رایگان صحبت کنیم و به صدای آن ها باشیم.

من و بهزاد تلاش می کنیم که بستری فراهم کنیم که استارتاپ ها ؛متخصصین بومی؛علاقمندان حوزه کارآفرینی و استارتاپ استان بلندگویی برای فریاد زدن داشته باشند.

این همه ماجرا نیست

حمایت یک نهاد مستقل که بیش ترین ارتباط را با دنیای کارافرینی داشت می توانست علاوه بر حفظ استقلال رسانه حمایت های خوبی هم در راستای توسعه رسانه به عمل آورد. به نظر من دانشگاه کردستان بهترین و اصولی ترین حامی ممکن بود. چند ماهی بود که دکتر نسائی مدیر مرکز کارافرینی و ارتباط با صنعت شده بود و در مدت کوتاه دوران مدیریتش قدم های مثبت و خوبی برداشته بود؛ مسئله را با ایشان مطرح کردم ایشان قدم های مثبت را برداشتان و بعدها هم معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه کردستان برای حمایت از قدم مثبت به میدان آمد.

خلاصه کلام ما آمده ایم تا کمک کنیم استارتاپ ها برای خود صدایی داشته باشند.

محصولات آکادمی نوین موقتا رایگان شد!!! رد کردن