خانه / اکوسیستم کردستان / دکتر احمدی زاد از ناحیه نوآوری برای کردستان می گوید+مصاحبه
احمدی زاد

دکتر احمدی زاد از ناحیه نوآوری برای کردستان می گوید+مصاحبه

ناحیه نوآوری بحثی است که چند وقت در اخیر در کشور مطرح شده است و ناحیه نوآوری شریف قدم اول و محکم این قضیه است . حالا مدتی است دکتر آرمان احمدی زاد از این مفهوم در دانشگاه کردستان حرف می زند و تلاش می کند قدم های مثبت و اولیه را بردارد. به همین خاطر به سراغ ایشان آمدیم تا برای ما در این مورد بیشتر بگوید.

ناحیه نواوری

 

  • مدتی است که شما در جلسات دانشگاه در مورد مفهوم جدیدی به نام ناحیه نوآوری صحبت می‌کنید؛ لطفاً در این مورد بیشتر توضیح بدهید؟

ناحیه نوآوری یک ناحیه معین با تیم مدیریتی خاص خود است که هدف آن توسعه اقتصادی و اجتماعی از طریق ارتقا و جذب کسب‌وکارهای نوآور منتخب است که برای هرکدام از آن‌ها خدمات ویژه فراهم می‌شود.

این نواحی متشکل از کارآفرینان، نهادهای آموزشی، استارتاپ‌ها، مدارس، امکانات با کاربری مختلط و نوآوری‌های پزشکی، سیستم به اشتراک‌گذاری دوچرخه و نهادهای مالی جهت نقل و انتقالات بانکی در کنار یکدیگر است و همه از طریق حمل‌ونقل عمومی و مسیرهای پیاده به یکدیگر متصل شده و از انرژی پاک و فناوری دیجیتال در آن استفاده می‌شود.

  • ناحیه نوآوری چه تفاوتی با پارک‌ها و مراکز رشد دارد و کدام‌یک بهتر است؟

نواحی نواوری به‌جای ایجاد پارک‌های علمی که حصار دورشان است و منزوی‌اند عمدتاً بر ایجاد ناحیه فیزیکی پویایی که نزدیکی هسته آن بوده و خلق دانش را تقویت کند متمرکز است؛ همچنین نواحی نوآوری به‌جای تمرکز بر صنایع گسسته و مجزا، به‌طور هدفمند و هوشمندانه بر خلق محصولات، فناوری‌های جدید و راه‌حل‌های نوین بازار از طریق تقارب و همگرایی بخش‌های متفرقه و تخصص‌های مختلف مانند (فناوری اطلاعات، علوم زیستی، انرژی و آموزش) تأکید می‌ورزند.

  • نقش این  ناحیه در اکوسیستم کارآفرینی چیست؟

ناحیه نوآوری، توانمند ساز نهاییِ نوآوری، کارآفرینی و رشد است. به این دلیل نواحی نوآوری موفق اهمیت دارند که مانند مگنت یا آهنربا صنایع نوآور، کارآفرینان و نوآوران را جذب می‌کنند، یکپارچگی ایجاد می‌کنند و مبتنی بر مزیت رقابتی توسعه پیدا می‌کنند. درنهایت هم اثربخشی فعالیت‌ها بهبود و ارتقا داده می‌شود.

  • ناحیه نوآوری از چه عنصرهایی تشکیل‌شده است؟

در ناحیه نوآوری دانشگاه‌ها، نهادهای عمومی (مانند سمن‌ها)، کسب‌وکار‌ها و صنعت درگیر این فرآیند هستند. با این رویکرد که باید تمامی شهروندان (از یک کودک تا پیرزن) در امور و فعالیت‌ها دخالت داشته باشند و همه این فرایندها با توجه به رویکردهای محیط زیستی انجام ‌شود.

  • ناحیه نوآوری چه ویژگی‌هایی دارد؟

در ناحیه نوآوری استارتاپ‌ها در کنار شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی قرار می‌گیرند؛ سرمایه‌گذارها وارد فعالیت‌های این دو می‌شوند و دانشگاه‌ها آن‌ها را تغذیه علمی می‌کنند. در کنار فعالیت‌های کاری؛ امور فرهنگی و محلی موردتوجه قرار می‌گیرد و اجتماع یکپارچه‌ای از طیف‌های مختلف صورت می‌گیرد. این مواردی که عرض کردم تنها بخش کوچکی از ویژگی‌های ناحیه نوآوری است.

  • نظرتان در مورد ناحیه فناوری چیست و با ناحیه نوآوری چه تفاوتی دارد؟

ناحیه فناوری بخشی از ناحیه نوآوری است که در آن به مسائل زیست‌محیطی توجه نمی‌شود، فرهنگ و آداب محلی اهمیتی ندارد، تعامل چندوجهی معنا و مفهوم کلیدی ندارد و درنهایت به‌مثابه یک سیستم به فرایندها نگاه نمی‌کند. احساس می‌کنم ناحیه نوآوری در سنندج و استان بیشتر جواب می‌دهد چراکه نقش شهروندان جامعه و مشارکت آن‌ها در ناحیه نوآوری بیشتر و ملموس‌تر است همچنین در ناحیه نوآوری –برخلاف ناحیه فناوری- نوآوری اجتماعی رخ می‌دهد.

در کل هم تجربیات جهانی مانند بارسلونا؛ سنگاپور، تورنتو و شهری مانند روتردام بر همین نظر من تأکید دارند.

  • در ایران تجربه همچنین کاری داریم؟

جدی‌ترین نمونه آن سال گذشته توسط دانشگاه شریف تحت عنوان ناحیه شریف افتتاح شد که نشان از اهمیت این موضوع دارد و برنامه‌ریزی مدونی برای آن انجام شد و هزینه مالی و غیرمالی زیادی صرف آن شد. به نظرم وقتی دانشگاه پیشرویی مانند شریف به ناحیه نوآوری اهمیت می‌دهد نشان از ضرورت بالای مسئله است.

  • به نظر شما این کار در سنندج قابل پیاده‌سازی است یا خیر؟

ببینید قبل از هر چیزی باید امکان‌سنجی آن موردبررسی و پژوهش قرار بگیرد و تجربیات کشورهای مختلف را موردبررسی قرار داد و من انتظار ندارم در حرکت اول به ۱۰۰ درصد نتیجه ممکن دست پیدا کنیم حتی ۷۰ درصد هم انتظار ندارم همین‌که حرکت‌های اولیه درست و منسجم شروع شود و ۳۰ درصد انتظارات هم محقق شود امیدوارکننده است. ما عادت کردیم برای فرار از کارها با سخت جلوه دادن آن‌ها و فرار روبه‌جلو از خودمان و مجموعه تحت مدیریتمان سلب مسئولیت کنیم. اجازه بدهیم شروع کنیم اگر شکست خوردیم فکر و پیشینه‌ای برای آیندگان از خودمان به‌جا گذاشته باشیم. دست روی دست گذاشتن اصلاً جایگزین خوبی نیست.

  • رویکرد دانشگاه در تعامل با این قضیه چطور بوده و چه نقشی دارد؟

مطرح‌شدن این موضوع با ریاست جدید دانشگاه دکتر صادقی استارت خورد و اتفاقاً با حمایت شدید ریاست دانشگاه آغاز شد و در همین راستا شورای نوآوری تشکیل شد تا قضیه موردبررسی بیشتر قرار گیرد و مرکز نوآوری دانشگاه مسئول مستقیم انتخاب شد.

در مورد رویکرد دانشگاه درباره ناحیه نوآوری هم لازمه اشاره کنم که در همین وضع موجودی هم که هستیم بازهم دانشگاه دارای سرمایه اجتماعی بالایی است و در بین عموم پذیرش خوبی دارد، نیروی انسانی شایسته ، متخصص و نخبه زیاد دارد و از زیرساخت‌های اصولی و ضروری هم برخوردار است و به‌شدت پتانسیل بالایی برای ایجاد اتحاد استراتژیک با نهادهای مالی؛ خصوصی، نیمه‌خصوصی و اجتماعی دارد. شاید کمترین نهادی را می‌توان توی ایران پیدا کرد که این‌همه خصیصه مثبت داشته باشد بااینکه کلی ضعف و نا کاستی هم دارد.

  • چقدر به آینده این موضوع اهمیت می‌دهید و خوش‌بین به اجرای آن هستید؟

برای من خیلی مهمه که حرکت‌های مثبتی از خودم به‌جا بزارم و به بهبود اکوسیستم استان کردستان کمک کنم از تمام توان آکادمیک خودمم برای رسیدن به این هدف استفاده می‌کنم اما اینکه چقدر نتیجه می‌دهد راستش را بخواهید نمی‌دانم ……امیدوارم ناحیه نوآوری اثرات خوبی بر روی دانشگاه و جامعه بگذارد و به بهبود اوضاع کمک کند.

همین رسانه حرکت مثبت و خوبی است که قدم کوچک ولی مؤثری در شکل‌گیری این مفهوم برمی‌دارد امیدوارم تداوم داشته باشد و روزی برسد که خبر راه‌اندازی ناحیه نوآوری توسط نشریه شما منتشر شود. درسته که آرزوی بزرگی است ولی ما به همین آرزو و امیدهاست که از زندگی لذت می‌بریم.

درباره ی admin

admin
کردپلاس رسانه ای تخصصی در حوزه استارتاپ و کارافرینی است که تلاش می کند اکوسیستم استارتاپی کردستان را بهتر معرفی کند.

مطلب پیشنهادی

استارتاپ پابجیز

حمیدرضا رستمی: استارتاپ پابجیز بازار بین المللی با طعم کسب درامد

معرفی استارتاپ پابجیز استارتاپ های حوزه گیم یکی از جذاب ترین حوزه هایی است که …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات آکادمی نوین موقتا رایگان شد!!! رد کردن