خانه / استارتاپ بوک / کج رفتاری و عدم عقلانیت مشتری؛ تیلر در کتاب کج رفتاری می گوید!!
معرفی-کتاب-کج-رفتاری

کج رفتاری و عدم عقلانیت مشتری؛ تیلر در کتاب کج رفتاری می گوید!!

اقتصاد رفتاری چه می گوید.

کتاب کج رفتار اثر ریچارد تیلر ، درباره‌ی اقتصاد رفتاری است. شاخه‌ای از اقتصاد که به شکل گسترده و عمیق با روانشناسی و رفتارشناسی درآمیخته و می‌کوشد رفتارهای مالی و اقتصادی انسان‌ها را درک و تحلیل کند.

بنابراین می‌توان گفت کتاب کج رفتاری کوشیده است در مرز مشترک اقتصاد، روانشناسی و علوم تجربی قرار بگیرد.

حوزۀ نوظهور «اقتصاد رفتاری»، تلفیق شیرین روانشناسی و اقتصاد دربارۀ فرایند تصمیم‌گیری انسان‌ها است. کتاب «کج‌رفتاری: شکل‌گیری اقتصاد رفتاری» به زبان ساده، بدون ریاضی و فرمول، و به صورت داستانی برای همۀ انسان‌های عادی نوشته شده است.

به‌علاوه، «اقتصاد رفتاري» انسان‌ها را به سبب عقلانيت محدود، خويشتن‌داري محدود، و خودمنفعتي محدود، در معرض سوگيري‌ها و اشتباهات پيش‌بيني‌پذير و نيز «آسيب‌رساني به خود» مي‌بيند و با پذيرشِ اصل قيم‌مابي آزادي‌خواهانه توصيه مي‌کند که با دست‌کاري در محيطِ انتخابِ انسان‌ها (معماري انتخاب) بايد به آنها تلنگر زده شود تا بلکه تصميمي به نفع خودشان بگيرند (عقلانيت کامل). بدين‌سان، خطِّ فکري «اقتصاد رفتاري» در نُه مفهوم خلاصه مي‌شود: «عقلانيت کامل»، «عقلانيت محدود»، «خويشتن‌داري محدود»، «خودمنفعتي محدود»، «ميان‌برها»، «سوگيري‌ها»، «قيم‌مآبي آزادي‌خواهانه»، «تلنگر»، و معماري انتخاب  حرکت می کند.

اقتصاد رفتاری

کتاب کج رفتاری ریچارد تیلر

کتاب کج رفتاری ، اثری نوشته ی ریچارد اچ تیلر است که اولین بار در سال 2015 منتشر شد. تیلر با ترکیب تازه ترین یافته های روانشناسی و درکی عمیق از انگیزه ها و رفتارهای تجاری، به مخاطبین می آموزد که چگونه می توان در دنیایی گیج کننده و مدام در حال تغییر، تصمیمات تجاری عاقلانه تری اتخاذ کرد. او بیان می کند که تحلیل رفتار اقتصادی می تواند راه های جدیدی را برای نگاه به موضوعاتی مختلف همچون سرمایه گذاری، انتخاب افراد مناسب برای کار، و کسب و کارهای ایده-محور به وجود آورد. تیلر در کتاب کج رفتاری از تجارب خود در رویارویی با تفکرات اقتصادی سنتی سخن می گوید و با ترکیب اقتصاد و روانشناسی، اطلاعاتی بکر و البته هیجان انگیز را در رابطه با این دو حوزه در اختیار مخاطبین قرار می دهد.

کتابی که در دست شماست، یافته‌ها و دریافت‌های اقتصاد رفتاری را به شکلی قابل فهم بیان کرده و ایده‌های مهمی همچون حسابداری ذهنی، نظریه چشم‌انداز، تورش حال، نابرابری‌ گریزی و یادگیری را به تفصیل توضیح می‌دهد. برای آنکه بدانیم چرا اقتصاد رفتاری برای درک دنیای پیرامون ما ضروری است، کاربردهای این علم در زمینه‌های مختلفی همچون حراج‌ها، سقوط بازارهای سهام، صدقه و خیرات، مراقبت‌های بهداشتی، پس‌انداز برای دوران بازنشستگی، شکاف جنسیتی، اعتیاد و بسیاری از موضوعات متنوع دیگر تشریح شده است

تِیلر در این کتاب می‌گوید بسیاری از رفتارهاي «انسان‌هاي عادی (سيندرلاها و سيمپسون‌ها) با رفتارهای «انسان‌های اقتصادی» (اسپاک‌ها و ربات‌ها) در «اقتصاد متعارف» هم‌خوانی ندارد و «انسان‌های عادی» مرتکب سه نوع کج‌رفتاري مي‌شوند:

  • انسان‌ها ظرفيت‌هاي فکري، ذهني، و زمانی محدودی دارند و براي رفع اين محدوديت به ميان‌بُرها و خودساخته‌های ذهنی متوسّل مي‌شوند؛
  • انسان‌ها به انصاف و مراعات حال ديگران حساسيت دارند و براي مجازات بي‌انصاف‌ها حاضرند از نفعِ خود بگذرند يا به خود ضرر برسانند.
  • انسان‌ها در برابر وسوسه‌ها صبر و تحمّل ندارند، حال را به آینده ترجیح می‌دهند، و فاصلۀ امروز تا فردا را بیش از فاصلۀ فردا تا پس‌فردا می‌پندارند؛ و

مولف کج رفتاری کیست؟

ریچارد اچ.تیلر استاد برجسته اقتصاد چارلز آر.والگرین و استاد علوم رفتاری در دانشگاه شیکاگو دانشکده کسب و کار است که در آن جا مدیر مرکز تحقیقات تصمیم گیری است. او همچنین همکار محقق در دفتر ملی تحقیقات اقتصادی است که در آن جا در پروژه اقتصاد رفتاری همکاری می کند. تحقیق پروفسور تیلر در شکاف میان روانشناسی و اقتصاد قرار دارد. او به عنوان پیشرو در زمینه های اقتصاد رفتاری و مالی در نظر گرفته می شود.

او نویسنده مقالات و کتاب های بسیاری مانند نابسامانی: ساختن اقتصاد رفتاری، اشاره: بهبود تصمیم گیری ها در مورد سلامتی، ثروت و خوشبختی (با کس سانستین، Cass Sunstein)، نفرین برنده و اقتصاد شبه عقلانی است و ویراستار مجموعه هایی از قبیل پیشرفت در اقتصاد رفتاری جلد 1 و 2 است. او همچنین مجموعه مقالاتی را در  مجله Economics Perspectives (چشم اندازهای اقتصاد) نوشته است که به Anomalies معروف هستند. او عضوی از تیم گردشی اقتصاددانانی است که ستون نظر اقتصادی را در روزهای یکشنبه در نیویورک تایمز می نویسند.

معرفی کتاب اقتصاد رفتاری

قسمت هایی از کتاب کج رفتاری

  • باید حرف هربرت سایمون را به خاطر داشته باشیم که عقلانیت انسان ها را نامحدود در نظر نمی گرفت. او می دانست که عقلانیت ما حد و مرز مشخصی دارد. حد و مرزهایی که گاه به علت نقص اطلاعات و گاه به علت ساختار مغز خود، در تصمیم گیری هایمان ظهور و بروز پیدا می کند. بسیاری از خطاهای شناختی، در رفتارهای اقتصادی انسان هم مصداق پیدا می کنند.
  • این واقعیت که ما «حساسیت نزولی» را در تغییرات فاصله گیرنده از وضع موجود تجربه می کنیم، صفت انسانی دیگری را نشان می دهد که از اولین یافته های روانشناسی و معروف «قانون وبر-فشنر» است. قانون وبر-فنشر می گوید: «کمترین تفاوت قابل توجه» در هر متغیری، نسبتی از عظمت آن متغیر است.
  • آنچه علم اقتصاد کلاسیک به عنوان رفتار انسان اقتصادی پیش بینی و مطرح می کند، در دنیای واقعی چندان مصداق ندارد. اگر مبنای پیش بینی رفتار انسان ها را مدل های رایج اقتصادی در نظر بگیرید، باید بپذیریم که انسان ها عموما گرفتار کج رفتاری هستند.

ترجمه کتاب کج رفتاری یا   Misbehaving ریچارد تیلر به زبان فارسی

دو ترجمه از کتاب کج رفتاری در زبان فارسی وجود دارد. ترجمه‌ی نخست با عنوان کج رفتاری و با تیتر فرعیِ شکل گیری اقتصاد رفتاری توسط بهنام شهائی انجام شده و توسط نشر مهربان به بازار عرضه شده است. دنیای اقتصاد نیز، ترجمه‌ی دیگری از همین کتاب با عنوان کژ  رفتاری و با عنوان فرعیِ داستان شکل گیری اقتصاد رفتاری را به بازار عرضه کرده است. زحمت ترجمه‌‌ و ارائه‌ی این نسخه بر عهده‌ی سید امیرحسین میرابوطالبی بوده است.

درباره ی admin

admin
کردپلاس رسانه ای تخصصی در حوزه استارتاپ و کارافرینی است که تلاش می کند اکوسیستم استارتاپی کردستان را بهتر معرفی کند.

مطلب پیشنهادی

بازاریابی مسل چهارم کاتر +معرفی کتاب

ورود به عصر نوین بازاریابی با معرفی کتاب نسل چهارم بازاریابی کاتلر

جنبش جدید نسل چهارم بازاریابی کتاب نسل چهارم بازاریابی تازه ترین کتاب ترجمه شده فلیپ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات آکادمی نوین موقتا رایگان شد!!! رد کردن