خانه / دانشنامه استارتاپی / هرآنچه که باید از شرکت دانش بنیان بدانیم از 0 تا 90
شرکت های دانش بنیان

هرآنچه که باید از شرکت دانش بنیان بدانیم از 0 تا 90

همه ی ما موضوع “علم بهتر است يا ثروت”؟را در دوران مدرسه بیاد داریم و برای آن انشائ نوشتیم ولی در عصر حاضر جواب درست این است که   : ثروتي بهتر است كه از علم بدست آيد و علمي بهتر است بتوان از آن ثروت بدست آورد و مصداق اين موضوع ايجاد و توسعه شر‌كت‌هاي دانش‌بنيان هستند.اما این که شرکت دانش بنیان چیست، چه مزایایی دارد و چه مسائلی حول آن می چرخد موضوعاتی است که درکردپلاس به عنوان رسانه کارافرینی واستارتاپی به آن می پردازیم .

شرکت دانش محور

          شرکت دانش بنیان چیست ؟

شرکت دانش‌بنیان شرکت یا مؤسسه خصوصی یا تعاونی است که به منظور هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالا و خدمات) در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده فراوان به ویژه در تولید نرم افزارهای مربوط تشکیل می‌شود. گام های عملی در راه اجرایی نمودن این سیاست ها با تصویب قانون حمایت از شرکت¬ها و مؤسسات دانش¬بنیان در مجلس شورای اسلامی از سال ۱۳۸۹ و بدنبال آن تشکیل صندوق نوآوری و شکوفایی آغاز گردیده¬است

پس بنا بر گفته های پیشین باید گفت که شرکت دانش بنیان براساس بر اساس آیین نامه تشخیص شرکت ها و موسسات دانش بنیان،شرکت ها متقاضی علاوه بر كسب شرايط ذكر شده در شاخص هاي عمومي(شامل كسب حداقل درآمد ذكر شده ناشي از فروش فناوري، كالا /خدمات دانش بنيان، نيروي انساني وسابقه بيمه كاركنان) كليه شرايط مشخص شده در شاخصهاي اختصاصي اين آيين نامه را نيز احراز نمايند. علاوه بر آن شرکت هایی که در پاركهاي فناوري و يا مراكز رشد مستقر هستند پس از طی فرآیند ارزیابی جرء شرکت های دانش بنیان هستند.

لازم به ذکر است که اگر شركت هاي بزرگي كه شرايط استفاده از قانون شركتهاي دانش بنيان و يا شركتهاي دانش بنيان صنعتي را ندارند مي توانند با ثبت واحد تحقيق و توسعه خود به صورت مستقل در صورتي كه در راستاي فهرست كالاهاي اعلام شده توسط كارگروه،  فعاليت دارند به صورت مجزا در سامانه ثبت نام نمايند و فرآيند ارزيابي همانند ديگر شركت ها براي آنها نيز صورت پذيرد. ودانستن این نکته قطعا رفع ابهام خواهد کرد که حضور اعضاي هيأت علمي دانشگاه‌ها در شرکت‌هاي دانش‌بنيان و سهامداري دانشگاه‌ها در شرکت‌ها ضروري نيست و شرکت‌هاي فاقد اعضاي هيأت علمي نيز مي‌توانند بر مبناي معيارهاي ارزيابي شرکت‌هاي دانش‌بنيان، مشمول استفاده از حمايت‌هاي قانون شوند.

شرکت های دانش بنیان چه ویژگی هایی دارند

اهداف شرکت‌های دانش‌بنیان

با توجه به برنامه ی های کلان کشوری و توجه به برنامه توسعه کشوری از تاسیس وحمایت شرکت های دانش بنیان اهدافی در نظر گرفته شده است که دست یابی به این اهداف در راستای توسعه اقتصادی و رسیدن به اقتصاد مبتنی بر دانش می تواند بسیار کارساز باشند که در ذیل به این اهداف به صورت گذرا اشاره می کنیم :

·         جذب و تبدیل ایده‌ها به محصول و مشاغل پایدار.

·         هم‌افزایی علم و ثروت (تجاری‌سازی علم و دانش).

·         تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی و تحقیقاتی.

·         توانمندسازی دانش‌آموختگان به منظور ورود به فضای کسب‌وکار.

·         حمایت، هدایت و سمت‌دهی در جهت نوآوری‌ها و تولید فناوری‌های برتر.

·         ایجاد زمینه برای به‌کارگیری هرچه بیشتر توانمندی‌های دانشگاه‌ها و واحدهای پژوهشی در جامعه.

با دست یابی به این اهداف قطعا تغییر و تحولات اساسی در شرایط بازار ایران رخ می دهد و در سایر جنبه ها زندگی نیز تاثیر گذار خواهد بود .و برای رسیدن به کشور های توسعه یافته شرکت های دانش بنیان اهرم وکاتالیزگری با ارزش هستند .

          زمينه­هاي فعاليت شرکت­های دانش­ محور

شرکت های دانش بنیان در زمینه های زیر مشغول به فعالیت هاست و با انجام این نوع فعالیت هاست که به عنوان یک شرکت دانش بنیان شناخته می شوند .

·         انجام پژوهش­هاي كاربردي و توسعه­اي.

·         ارایه خدمات تخصصي و مشاوره­اي (خدمات علمي،‌ تحقيقاتي و فني).

·         توليد محصولات با فناوري نوين (توسعه فناوري).

·         انجام خدمات نظارتي بر پروژه­هاي پژوهشي، ‌اجرایي و مشاوره­اي.

·         ارایه­ی خدمات توسعه­ی کارآفرینی.

·         ایجاد مراکز رشد و خدمات ایجاد و توسعه­ی کسب‌وکار.

·         ارایه­ی خدمات توسعه­ی محصول جدید.

·         ارایه­ی خدمات ایجاد و توسعه­ی خوشه­های کسب‌وکار.

·         تشخیص فرصت­های کارآفرینی.

·         انجام خدمات توسعه­ی فناوری.

·         انجام خدمات ورود کسب‌وکارها به بازار بین‌الملل و جهانی کردن آن‌ها.

·         برنامه­ریزی و اجرای طرح­های توسعه­ی کارآفرینی در سطوح ملی، منطقه­ای و محلی. 

          انواع شرکت­های دانش‌بنیان

·         شرکت­هایی که فقط اعضای هیات علمی مالک آن هستند. در صورتي كه سهام دانشگاه كمتر از 50 درصد باشد،‌ شركت دانش‌بنیان، شركتي خصوصي است كه بايد تابع قانون تجارت باشد و در اداره ثبت شركت­ها ثبت شود.

·         شرکت­ هایی که دانشگاه­ها نیز در آن مالکیت دارند. درصورتي­كه سهام دانشگاه 50 درصد يا بيشتر باشد، شركت دانش­بنيان، شركتي دولتي است.

          مزایای شرکت های دانش بنیان

صاحبان شرکت های دانش بنیان با تاسیس این شرکت از مزایایی برخوردار می شود که مازاد بر سایر شرکت هایی است که به صورت عادی ثبت می شود. چرا که از دید کلان شرکت های دانش بنیان برای اقتصاد کشور دارای مزایایی هستند که در دراز مدت موجی رشد وشکوفایی کشور را فراهم می کند . اگربخواهیم بر اساس آن چه که توسط مراجع ذی ربط شرکت های دانش بنیان دارای نزایای ذیل هستند که ما مهم ترین آن ها را به تفصیل مورد بحث و برسی قرار می دهیم .

·         حمایت از صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان

کریدور خدمات صادرات محصولات دانش‌بنیان با هدف توسعه بازار صادراتی محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ۱۳۹۳ توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوریراه‌اندازی و مورد بهره‌برداری قرار گرفت. خدمات تسهیل کننده فرآیند صادرات کالا‌ها؛ آموزش و مشاوره شرکت‌ها در حوزه صادرات از جمله نیازهای اساسی شرکت‌های دانش‌بنیان است. در همین راستا، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به منظور ایجاد و خلق ثروت برای جامعه از طریق صادرات محصولات با فناوری بالا، اقدام به حمایت از خدمات این کریدور نموده و این امکان را فراهم نموده است تا صادرات شرکت‌ها از طریق اینگونه خدمات تسریع یابد.از شرکت های انش بنیان برای صادرات محصولات خود در زمینه های تبلیغات،ساخت و طراحی قالب های صنعتی، تهیه گزارشات تحقیقات بازاریابی بین المللی،اخذ گواهینامه و مجوز های بین المللی، اموزش صادرات ونحوه حضور در نمایشگاه های بین المللی و حمایت از صادرات و… تا سقف 70درصد حمایت صورت می گیرد .

صندوق نوآوری و شکوفایی و دانش محوری

·         صندوق نوآوری و شکوفایی

 بر طبق ماده(5) قانون، صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان نهاد مالی ویژه حمایت از شرکتهای دانش بنیان، تاسیس شده است. برخی خدمات این صندوق تحت زیر فصلهای زیر می باشد:

1.      وام قرض الحسنه برای تولید نمون

2.      اعطای تسهیلات تجاری سازی

3.      ارائه ضمانت نامه

4.      ارائه خدمات لیزینگ

·         معافیت مالیاتی و حمایت از شرکت ها

بر اساس ماده (3) «قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری‌ها و اختراعات» و ماده (20) آیین نامه اجرایی قانون و دستورالعمل اجرایی ماده (22) آیین نامه اجرایی قانون، درآمدهای مشمول مالیات شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌­بنیان ناشی از قراردادها و فعالیت‌های تحقیق و توسعه، تجاری سازی و تولید محصولات و خدمات دانش بنیان به مدت پانزده سال از مالیات موضوع ماده (105) قانون مالیات‌های مستقیم معاف هستند. بر اساس توافق به عمل آمده با سازمان امور مالیاتی، اطلاعات (1199) شرکت دانش بنیان که تا پایان سال 1393 در «کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان» تایید شده بودند، به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال شد که متعاقبا از سوی عسگری رئیس سازمان امور مالیاتی کشور، بخشنامه شماره 84/94/200 مورخ 24 آبان‌ماه مربوط به اسامی (1199) شرکت دانش بنیان مورد تایید کارگروه، به همراه مصادیق فعالیتهای دانش بنیان آنها به ادارات کل امور مالیاتی در سطح کشور ابلاغ شد و برای همه ممیزان مالیاتی لازم الاجرا است.

 

 علاوه بر این تسهیلات که توضیح دادیم موارد متعدد دیگری برای شرکت های ذانش بنیان مد نظر گرفته که برای رشد و ارتقای آن ها کمک شایانی می کند .که شامل هم چون:

·         تخفيف 60 درصدي دوره ها آموزشی براي شرکتهای دانش بنیان

·         استفاده آزمایشگاه‌های خصوصی از حمايتهاي قانون

·         تخفیف 50 درصدی شرکتهای دانش بنیان از خدمات شبکه آزمایشگاهی فناوریهای راهبردی

·         کاهش پرداخت نقدی واگذاری اراضی شهرک‌های صنعتی به شرکت‌های دانش‌بنیان

·         امتیاز اضافه پخش تشویقی (تخفیف) آگهی های صدا و سیما برای شرکهای دانش بنیان

·         حمایت از تولیدات داخلی  و معافیت از سربازی

 • ایجاد پوشش بیمه­ای مناسب برای کاهش خطرپذیری محصولات دستاوردهای دانش، نوآوری و فناوری در تمام مراحل تولید، عرضه و به‌کارگیری.
 • تامین تمام یا بخشی از هزینه­ی تولید، عرضه یا به‌کارگیری نوآوری و فناوری با اعطای تسهیلات کم بهره یا بدون بهره بلندمدت و یا کوتاه مدت بر طبق عقود شرعی.
 • اولویت استقرار واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی و تولیدی شرکت­ها و مؤسسات دانش‌بنیان موضوع این قانون در محل پارک­های علم و فناوری، مراکز رشد، مناطق ویژه اقتصادی و یا مناطق ویژه علم و فناوری.

پارک علم و فناوری و دانش بنیان ها

 

          نقش پارک علم وفناوری و مراكزرشد در بستر سازي براي ايجاد شركتهاي دانش بنيان

پاركها و مراكز رشد در حقيقت زيرساختهاي اقتصاد دانش بنيان يك كشورند.. در سالهاي گذشته رسالت تبديل ايده به محصول در پاركها و مراكز رشد بسيار بگوش مي¬رسيد. اما شايد بتوان هدف تبديل ايده به كسب و كار را اصلي ترين وظيفه اين زيرساختها در يك كشور عنوان كرد. در دنياي امروز، اين محصولاتِ خام نيستند كه رقابت مي¬كنند بلكه كسب و كارها هستند كه با استفاده از ابزارهاي متعددي نظير محصولاتشان، در عرصه ارزش¬آفريني به رقابت مي¬پردازند. اين مطلب اهميت تغيير الگوي حمايتي از محصول مداري به كسب و كار مداري در پاركها و مراكز رشد را گوشزد مي¬كند. براي حمايت از ايجاد كسب و كارهاي جديد، بديهي است كسب و كارهايي در اولويتند كه به توسعه اقتصاد دانش بنيان (كه هدف جوامع پيشرفته و در حال توسعه است) كمك كنند همچنين به ازاي حمايت مشخص و محدود، ارزش افزوده بيشتري توليد كنند. اين كسب و كارها چيزي جز شركتهاي دانش بنيان نيستند. كسب و كارهايي نظير: شركت¬هاي دانشگاهي، شركت¬هاي زايشي، واحدهاي تحقيق و توسعه، هسته¬هاي فناور و … در عين حال بايد توجه داشت كه غالبا خطر بالايي شركت¬هاي دانش بنيان را در مرحله¬ي شروع فعاليت و يا توسعه، تهديد مي

كند لذا تعديل ريسك شركت¬هاي دانش بنيان در جهت طي مسير رشد، از وظايف پاركها و مراكز رشد است.
البته لازم است مزاياي جانبي پاركها و مراكز رشد نيز مدنظر باشند. مزايايي نظير، ايجاد اشتغال مولد و توسعه اقتصاد محلي. اشتغال مولد زماني اتفاق مي افتد كه كارآفريني به جاي استخدام در يك شركت، اقدام به راه اندازي كسب و كار خود كند و از تراوش ذهني خود و همراهانش ظرفيت كاري جديدي پديد ¬آورد. در اين حالت كشور تنها براي يك نفر شغل ايجاد نكرده، بلكه كارآفرين، اقدام به توسعه فعاليت ها، ايجاد ظرفيت¬ها و بطبع آن اشتغالزايي كرده است. يكي ديگر از مزاياي پاركها و مراكز رشد توسعه اقتصاد محلي است. جلوگيري از مهاجرتهاي بي مورد و غير ضروري تنها با هدف يافتن ظرفيت¬هاي كاري بهتر، كه با حمايت از كسب و كارهاي محلي در پارك و مراكز رشد بومي محقق مي¬شود. اين مزايا توجه بيش از پيش به اين زيرساختها را يادآور مي شود.
به عنوان مثال مركز رشد رويش با تمركز بر مزيت رقابتي سازماني و منطقه¬اي تلاش در حمايت از شركت¬هاي دانش بنيان در زمينه فناوري اطلاعات و ارتباطات دارد. خوشبختانه تا كنون حدود 70 شركت در اين مركز رشد بوجود آمده¬اند كه امروز مي توان برخي از آنها را از افتخارات كشور دانست. موفقيت شركت¬ها در عرصه¬هايي كه تا قبل از اين ورود به آنها هم بعيد بنظر مي رسيد حاصل حمايت تخصصي و صبورانه پاركها و مراكز رشد از نخبگان و كارآفريناني كشور است. كساني كه مي¬دانند چه مي خواهند اما نياز دارند بهترين راه را طي كنند تا يك ايده خوب و انگيزه بالا به سرخوردگي و شكست تبديل نشود.

          شرکت های دانش بنیان در ایران

با تغییرات ایجاد شده در عرصه جهانی و اختلاط بازارهای جهانی شرکت ها و متخصصین  به سمت ایجاد شرکت های دانش بنیان حرکت کردند و در این عرصه کشور ما به این نتیجه رسیده باید حمایت های خود را از این بخش تقویت کند و حتی در سند راهبردی توسعه نیز به آن توجه کند . که وجود 23پارک علم وفناوری در مراکز استان هاتعداد این شرکت ها3000می باشد ،و براساس برنامه پنجم توسعه باید به حدود 20هزار شرکت در پایان سال 94که برسد که بنا بر چشم انداز 20ساله  1404 این تعداد باید  به 50هزار عدد برسد .اما با وجود این که توجهات و تولید محصولات دانش بنیان در زمینه های مختلفی مانند نانو، ژنتیک، لیزر و.. اما همچنان  سهم ایران از بازارهای جهانی دانش محور عددی بسیار ناچیز است .

چرا که بر اساس گزارش آمار بانک جهانی در سال 2011سهم ایران از بازار 1933747177766دلاری کمی بیش از 652571090دلار که معادل 0.03درصد از بازار جهانی را شامل می شود،تصاحب کرده است .

     از لحاظ آماری  تعداد شرکت های دانش بنیان در ایران  به شرح زیر است که در 129پارک علم وفناوری     و مرکز رشد مستقر شده اند و بالغ بر 700ملیارد تومان بودجه در سال 93 برای این نوع شرکت ها تخصیص د اده شده است و در موازات ان 1000ملیارد تومان تسهیلات برای این نوع شرکت ها در نظر گرفته شده .این شرکت ها در مجموع موجب ایجاد شغل برای 170هزار ایرانی شده اند . که در جدول زیر این اطلاعات از هم تفکیک شده اند .

حجم بازار جهانی از معاملات دانش محور

1933747177766

سهم شرکت های ایرانی از  بازار معاملات جهانی

652571090

تعداد شرکت های دانش بنیان در پارک علم وفناوری

3000

تعداد شرکتهای دانش بنیان در خارج از پارک علم وفناوری

6000

تعداد پارک های علم وفناوری

30

تعداد مراکز رشد وفناوری در ایران

99

بودجه شرکت های دانش بنیان در سال 93

700ملیارد تومان

تسهیلات در نظر گرفته شده برای شرکت ها دانش بنیان

1000ملیارد تومان

تعداد نیروی شاغل در شرکت دانش بنیان ایران

17000نفر

شرکت های دانش بنیان ایران در یک نگاه

درباره ی admin

admin
کردپلاس رسانه ای تخصصی در حوزه استارتاپ و کارافرینی است که تلاش می کند اکوسیستم استارتاپی کردستان را بهتر معرفی کند.

مطلب پیشنهادی

کارافرین 20 ساله دورغ محض است

کارافرین 20 ساله دروغ محض است؛افشاگریMIT از رازکارافرینان

کارافرین 20 ساله وجود ندارد در کانال کار و کسب عادل طالبی مقاله ای از …

2 دیدگاه

 1. Avatar

  درود
  به نظر میرسد اگر از ایرادات ویرایشی چشم پوشی کنیم، توضیحات مناسبی در خصوص شرکت های دانش بنیان داده شده است.
  اما بعضی از مسائل مهمی که به آن پرداخته نشده است، موانعی هست که بر سر راه این شرکت هاست. مانند میزان بوروکراسی زیادی که بر سر راه ایجاد این شرکت هاست و یا محدودیت هایی که متوجه آنان می گردد. همچنین آیا تسهیلات حمایتی اعطا شده تماما صرف شرکت خواهد شد یا خیر! همچنین در خصوص تامین منابع مالی محصولاتی که به ارگان های دولتی ارائه می گردد، از مشکلاتی هستند که بر سر راه این شرکت های وجود دارد.

 2. Avatar

  با سلام
  به موضوع خوبی اشاره کردید، یکی از ضعف های کشور ما در سالهای گذشته ضعف در خلاقیت و فناوری های جدید در کسب و کارها بوده که این قضیه منجربه وابستگی بیشتر به شرکت های خارجی شده ولی خوشبختانه با ورود شرکت های دانش بنیان به عرصه کسب و کار ،فعالیت های اقتصادی رنگ و بوی دیگری گرفته که نتیجه آن گسترش نوآوری ها ، اختراعات و تولید در عرصه فناوری شده است.تاثیر مثبت دیگر شرکت های دانش بنیان درگیر کردن بیشتر دانشگاه ها و اعضای هیات علمی در این حیطه و تلاش در راستای تجاری سازی ایده ها بوده که در توسعه اقتصادی و اشتغال زایی می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات آکادمی نوین موقتا رایگان شد!!! رد کردن