خانه / اکوسیستم کردستان / هنگی بی استارتاپی به شیرینی عسل؛با نگاهی به صنعت رنبورداری وتولیدعسل
استارتاپ هنگی بی

هنگی بی استارتاپی به شیرینی عسل؛با نگاهی به صنعت رنبورداری وتولیدعسل

صنعت عسل درایران و جهان  و هنگی بی

زنبورهای عسل یکی از مفیدترین، مولدترین و شگفت انگیزترین مخلوقات خداوند هستند. این حشرات کوچک از عوامل تنوع زیستی در جهان به شمار می روند. برخی معتقدند بدون زنبور عسل، حیات هستی به خطر می‌افتد و زندگی در کره زمین بسیار دشوار خواهد شد. به دلیل آنکه زنبورهای عسل نقش بسیار مهمی در عمل گرده افشانی دارند. عمل گرده افشانی در گیاهان و درختان به روش های مختلفی انجام می شود. گرده افشانی به وسیله حشرات و مخصوصا زنبورعسل، مهمترین روش لقاح گیاهان است. به عنوان مثال90 درصد بارور سازی درختان میوه همچون سیب و گیلاس توسط زنبورعسل انجام صورت می شود، درحالی که در مورد درخت بادام عمل، گرده افشانی فقط توسط  زنبورعسل انجام می شود.

در جهان بیش از 20 هزار گونه زنبور وجود دارد و زنبور عسل گونه ای از آنهاست که زندگی اجتماعی دارد. زنبورهای عسل با گردآوری شیره و شهد گلها و گیاهان در محل زندگی خود به نام کندو، عسل تولید می کنند که غذایی کامل و دارویی مناسب برای درمان بیماری است. رنگ عسل بر حسب این که زنبور بر چه گلی نشسته و از آن بهره گرفته، متفاوت است. عسل، گاه شفاف و گاه تیره است. رنگ عسل می تواند با توجه به سرچشمه اصلی شهد، از سفید روشن (عسل اقاقیا) تا سبز تیره متمایل به سیاه (عسل صنوبر و زبان گنجشک) تغییر کند و طیفی از رنگها را دربرگیرد. چنانکه عسل افرا لیمویی رنگ، عسل میوه ها زرد متمایل به قهوه ای و عسل آویشن به رنگ عقیق قرمز است. گفته می شود عسل‌های تیره رنگ، از نظر املاح معدنی اغلب غنی تر از عسلهای روشن است.

بیش از یک و نیم میلیون تن عسل از حدود 81 میلیون کلونی ( کندو ) در جهان به دست می آید.

ایران یکی از 10 کشور فعال در زمینه زنبورداری به لحاظ تعداد کلونی زنبور عسل و تولید عسل مرغوب در جهان است. طبق آمار سال 2013 میلادی صنعت زنبورداری ایران از نظر تعداد کلونی زنبور عسل، رتبه چهارم و از نظر میزان تولید عسل در رتبه هشتم جهان قرار داشت.

در ایران به دلیل وجود اقلیم های مختلف و حدود 130 میلیون هکتار مرتع، جنگل و باغ مشجر، شرایط مناسبی برای رشد و توسعه فعالیت زنبورداری وجود دارد. فعالیت زنبورداری در ایران به دلیل چهار فصل بودن کشور ، در تمام طول سال امکانپذیر است

استارتاپ هنگی بی/عسل طبیعی

وضعیت عسل در ایران

صنعت زنبورداری در استانهای مختلف ایران همچون آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، کردستان، لرستان، گلستان، مازندران و اصفهان رواج دارد. عسل مناطق شمال غربی ایران همچون آذربایجان غربی و شرقی و نیز اردبیل از مرغوبیت مثال زدنی برخوردار است. از مشهورترین برندهای عسل جهان، برند عسل سبلان واقع در استان اردبیل است. استان اردبیل یکی از قطبهای تولید عسل در ایران است. در این استان برخی زنبورداران با توجه به آب و هوای معتدل، تنوع گیاهان به ویژه در دامنه پرگل کوه مرتفع سبلان و شهرستان مشکین شهر، موفق شده اند از هر کندوی زنبور‌عسل به طور متوسط بیش از 40 کیلوگرم عسل به دست آورند. صاحبان کندوی عسل برای مبارزه با آفات، از مواد طبیعی گیاهی استفاده می کنند و محصول تولید شده، ارگانیک است. در این استان، شهرستان خلخال رتبه برتر ایران را از نظر تولید عسل از کندوهای بومی و سنتی دارد.

مصرف عسل در ایران در مقایسه با سایر کشورهای جهان بالاست. سرانه مصرف عسل در جهان به طور متوسط بین 250 تا 300 گرم است و این در حالی است که سرانه مصرف این محصول در ایران حدود یک کیلوگرم یعنی بیش از 3 برابر میانگین مصرف جهانی است.

با وجود اینکه ایران در کشورهای منطقه، بازار خوبی برای عرضه عسل دارد اما به دلیل مصرف بالا و مزیت قیمتی در داخل کشور ، اقبال چندانی برای صادرات این محصول از سوی زنبورداران ایرانی وجود ندارد .

از این رو مقدار کمی از عسل تولید ایران از جمله عسل آذربایجان غربی به کشورهای همسایه، شرق آسیا و اروپا صادر می شود. ترکیه از جمله کشورهای واردکننده عسل از ایران است.

این کشور عسل وارداتی از ایران را با برند ترکیه به کشورهای حوزه خلیج فارس ، قفقاز و اروپا مجددا صادر می کند.

هنگی بی استارتاپی به شیرینی عسل

مدتهاست دسترسی به عسل اُرگانیک و اصیل وهمچنین دسترسی به سایر فراورده های زنبور عسل برای مصرف کننده همراه با دغدغه و نگرانی بوده و اگر هم مصرف کننده می توانست محصول را تهیه کند،کیفیت و اصالت محصول جای شک و شبهه داشت از سوی دیگر زنبورداران بومی به دلیل وجود دلال ها و واسه گری های فراوان هیچ موقع مزد واقعی  زحمات خود را بابت تولید محصول با کیفیت نمی‌گرفتند

ارزش های پیشنهادی هنگی بی

استارتاپ هنگی بی با ایجاد یک پلت فرم آنلاین  فاصله فیزیکی ما بین مصرف کننده نهایی و زنبوردار بومی را از بین برده است.همچنین دغدغه وجود واسطه در دسترسی به عسل اُرگانیک یا کاملا طبیعی و سایر فراورده های مربوطه را نیز حل نموده و شما می توانید مستقیم از زنبوردار خرید کنید.(افزایش سرعت، دسترسی و حذف واسط) همین امر سبب شده که زنبوردار بومی نیز از قیمت نهایی محصول خود آگاه باشد و هزینه ای در خور زحمات خود دریافت کند.(قیمت دقیق و منطقی) از سوی دیگر  هنگی بی عسل و سایر فراورده های آن را در بسته بندی مناسب؛ زیبا و خلاقانه  قرار می دهد که علاوه بر رعایت اصول بهداشتی بسیار خلاقانه و  هدیه ای مناسب برای عزیزان تان است.(نوآوری و خلاقیت در بسته بندی)

تلاش می کنیم در رسانه کردپلاس از استارتاپ هنگی بی که در شتاب دهنده ژرفا مستقر است بیشتر برایتان بگوییم. برای خرید عسل طبیعی می توانید از طریق وب سایت هنگی بی اقدام به خرید کنید. 

درباره ی shabnam feizikhazaie shabnam

shabnam feizikhazaie shabnam
7 سال سابقه کار در حوزه آموزش مهارتی دارم و این روزها مدیر محتوای استارتاپ هنگی بی هستم

مطلب پیشنهادی

دورهمی 4pm

چرا باید تمام قد از دورهمی 4pm حمایت کرد و باید در آن شرکت کنیم!

معرفی دورهمی چهار بعد از ظهر دورهمی 4pm یکی از رویدادهای استارتاپی و کسب وکاری …

یک دیدگاه

  1. Avatar

    این فیلم رو دیدی؟
    ویدائو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات آکادمی نوین موقتا رایگان شد!!! رد کردن