خانه / هک رشد / هک رشد چیست ؟ و هکر رشد کیست ؟+استارتاپ ها بخوانند

هک رشد چیست ؟ و هکر رشد کیست ؟+استارتاپ ها بخوانند

هک رشد چیست ؟

هک رشد چیست (Growth hacking) از جمله مفاهیم جدیدی در دنیاست که بسیاری از افراد تعریف دقیق آن را نمی دانند. برخی تصور می کنند که هک رشد نوعی از بازاریابی است و برخی دیگر هم فکر می کنند هک رشد آینده کسب و کارها و محصولات اینترنتی است.

تا پیش از ظهور اینترنت، فرآیند خرید و فروش محصولات (و فرآیند بازاریابی و تبلیغ آنها) همگی در بستری فیزیکی و واقعی شکل می‌گرفت. اما اینترنت همه چیز را برای همیشه تغییر داد. حال دیگر خلق یک محصول، منحصر به داشتن یک خط تولید مکانیزه نبود، بلکه می‌شد ایده‌ها را نیز در قالب صفر و یک‌های دیجیتال فروخت.

هک رشد فرایند سریع سعی و خطا و آزمایش در تمامی مسیر بازاریابی، توسعه محصول، کانال های فروش و سایر موارد دخیل در رشد یک استارتاپ است که با هدف مشخص شدن بهترین و مقرون بصرفه ترین روش برای رشد سریع یک کسب و کار آنلاین انجام می پذیرد

هک رشد (خلق رشد)، یعنی فرآیند آزمایش و تجربه‌ی سریعِ شیوه‌های کارآمدِِ رشد کسب‌و‌کار در حوزه‌های بازاریابی و توسعه‌ی محصول. هک رشد یا خلق رشد به مجموعه‌ای از آزمایش‌ها و اقدامات معمول (و هم غیرمعمول!) بازاریابی گفته می‌شود که با هدف رشد دادن یک کسب‌وکار انجام می‌شوند.

به عبارتی دیگر، هک رشد یک ابزار نیست، بلکه نگرش و مدل ذهنی است که طرز برداشت شما را در مورد تغییر و چگونگی حل کردن آن بیان می کند اما اگر بخواهیم روشن تر بیان کنیم، هک رشد، یک کد تقلب برای توسعه است! با این تفاوت که وقتی کد تقلب شما باطل می شود، همچنان کسب و کار شما توسعه اش ادامه می یابد.

هک رشد در واقع فرایندی که تست و اعتبارسنجی و سعی و خطا در سریعترین زمان ممکن در تمامی قسمت های قیف بازاریابی، توسعه محصول، فروش  و … اتفاق می افتد. سرعت در آزمون و خطا و بکاربردن روش های خلاقانه در بازاریابی و جذب مشتری یکی از مواردی است که در هک رشد در نظر گرفته می شود. تمامی تکنیک هایی که به یک کسب و کار یا استارتاپ کمک می کند تا حداکثر رشد را در کمترین زمان ممکن با بهره گیری از دیتا و آمار و ارقام و همچنین بواسطه روشهای مختلف برنامه نویسی و پیاده سازی و اجرا داشته باشند و با در نظر گرفتن نیاز مشتری اجرا شود هک رشد است.

چرخه ای که دائما تست می شود، خروجی بهینه سازی می شود و دوباره با تست و سپس آمار و ارقام و شاخص هایی که بروز می شود و نتایجی که بدست می آید، موجب تصمیم گیری بهتری در مورد محصول می شود. اعتبارسنجی روشهای خلاقانه در سریعترین زمان ممکن و با کمترین هزینه و نیروی انسانی است.

هک رشد چیست

هک رشد چیست

هکر رشد کیست و چه توانایی های باید داشته باشد ؟

عنوان هکر رشد اولین بار در سال ۲۰۱۰ توسط شان الیس ابداع شد. شان الیس این عنوان تخصصی را زمانی ابداع کرد که با خروجش از شرکت های مختلف نمی توانست جایگزینی برای خود پیدا کند ! هکر رشد کسی است که تمام هم غم خود را بر روی رشد متمرکز کرده است و  سنجه های استارتاپ را بر روی رشد متمرکز  کرده است.

هکر رشد فقط می خواهد موجب رشد استارتاپ شود؛ بنابراین تمام روش های ممکن را ارزیابی می کند تا بهینه ترین، کم هزینه ترین و سریع ترین روش را شناسایی کند و با قدرت تمام به کار ببندد. حال اگر به نتیجه نرسید، ممکن است روشی مختص به خودش را ابداع کند؛ روشی که شاید فقط برای یک استارتاپ جواب بدهد.

. هکر معمولاً به معنای شخصی است که با استفاده از هوش و پشتکار بالای خود میتواند از روشی غیرمعمول، به سامانه ای دسترسی یابد. آنچه برای یک هکر مهم است، لزوماً نحوه  رسیدن به هدف نیست، بلکه خود رسیدن به هدف برای او اهمیت دارد.

هکر رشد باید برنامه نویسی بداند،با بازاریابی دیجیتال و سنتی آشنایی کامل داشته باشد،قدرت تحلیل و آنالیز داده داشته باشد و از روانشناسی و طراحی دیزاین سر رشته داشته باشد.  در مقاله ای که وبلاگ مدیوم توسط کاربری منتشر شده بود ویژگی های زیر را برای هکر رشد بیان کرده بود.

ویژگی هکر رشد

ویژگی های هک رشد

همچنین امیر حسین ثقه الاسلامی در مقاله مبسوطی که در کالج تپسل منتشر کرده،نموداری از مدرسه هک رشد هلند ارائه کرده که ویژگی ها و مهارت های یک هکر رشد را ارائه کرده

هکر رشد

 

هک رشد و هکر رشد از نیازهای جدید دنیای کسب وکار امروز است. به همین خاطر استفاده از این مهارت برای هر استارتاپی مهم ارزشمند است. در آینده بیشتر از هک رشد می گویم.هرچند که در صفحه اینستاگرامم به این موضوع به صورت کوتاه و کاربردی اشاراتی کرده ام.

 

 

درباره ی باسط رستمی

باسط رستمی
راهبر استراتژیک رسانه نوین توریسم هستم؛ چندسالی است دیجیتال مارکیتنگ کار می کنم و به هک رشد علاقه ویژه ای دارم

مطلب پیشنهادی

هک رشد مرده

چیزی به نام هک رشد وجود ندارد؟!+از یک هکر رشد بشنوید

عیلات نورزو اگر برای همه فرصتی برای تفریح بود برای من فرصتی تکرار نشدنی برای …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات آکادمی نوین موقتا رایگان شد!!! رد کردن