خانه / اکوسیستم کردستان / وام بانکی قاتل استارتاپ های استان کردستان

وام بانکی قاتل استارتاپ های استان کردستان

وام بانکی سم استارتاپ ها

اصولا تجربه ها زمانی ارزشمندهستند که باعث به دست آوردن نتایج ارزشمند شوند یا از به وجود آمد دوباره نتایج تلخ جلوگیری کند. غیر از این باشد دیگر تجربه آن ارزش و جایگاه لازم را ندارد.

نقل است که خردمند یک اشتباه را دوبار تکرار نمی کند و مارگزیده از ریسمان سیاه و سفید می ترسد.

 

اما نمی دانیم این چه شور بختی است که دامن گیر اکوسیستم استارتاپی استان را گرفته که نه تنها از تجربه های ملی درس نمی گیرد بلکه از تجربه ی  تلخ دوستان و آشنایان خود هم عبرت نمی گیرد و بازهم برای راه اندازی استارتاپ خود از وام بانکی با درصد های متفاوت استفاده می کند.

سود بانکی

اساسا حضور تفکر رگلاتوری  که مبتنی بر یک ساختار منظم؛رسمی و آکنده از دستورالعمل های بروکراتیک است برای دنیای کارآفرینی و استارتاپ که مبتنی بر ابهام،پیچیدگی غیر منظم و همراه با روابط و ساختار غیر رسمی است؛آنچنان سنخیتی ندارد و پارادوکسی است که به دلیل بزرگی رگلاتور از لحاظ ساختار و حجم باعث درهم شکستگی استارتاپ و شخص کارآفرین می شود.

شاید یکی از تجربه های تلخ ما در وام های بانکی و مواجه با بخش خصوصی بود آنجا که صندوق ها و موسسات اعتباری برای اشتغال زایی و ایجاد بنگاه های اقتصادی اقدام به دادن وام های متنوع تحت عناوین مختلف کردند و حاصلی جز افزایش قسط های بانکی و پر کردن جیب بانک ها نداشت.

شاید ما نتوانیم با ساعت ها فکر کردن موارد هر چند انگشت شمار از توفیقات رگلاتورها در اقتصاد پیدا کنیم. در سد سازی،ساختمان سازی،توسعه بنگاه های اقتصادی و… دولت نتوانست توفیقی کسب کند به همین خاطر ساده اندیشی است که فکر کنیم تصمیمات خام و بی برنامه، دنیای کارآفرینی را آباد می کند.

ده ها استارتاپ و کارآفرین را در استان سراغ داریم که برای شروع کاری که می توانست به ثمر بنشیند به خاطر تزریق نا به جای وام های بانکی و از هم گسیختگی ساختارهزینه یشان از بین رفته اند،  به همین خاطر قویا اعتقاد بر این هست :

  • وام بانکی به نفع استارتاپ ها نبوده و نیست. و استارتاپی نمی توان سراغ داشت که بدون بهره مندی از رانت اطلاعاتی و تنها به وسیله وام توانسته باشد رشد کند.
  • همه استارتاپ ها به یک اندازه به پول نیاز ندارند و بسته به نوع ایده،تیم،صنعت و چشم انداز تیم ساختار هزینه تفاوت می کند.
  • در مراحل اولیه و تا تولید کمینه محصول پذیرفتنی استارتاپ به غیر از هزینه های معمولی مانند هاست ودامین و….نیازی به تزریق سرمایه ندارد مگر آن که از لحاظ کار تیمی ضعیف باشند و یا در صنعت خاصی فعالیت کنند.

این موارد و موارد متعدد دیگر  از دسته استدلال های نافی وام بانکی برای استارتاپ هاست و تایید می کند که نباید به استارتاپ ها هیچ گونه وام بانکی بدون برنامه ریزی محکم و عقلایی اعطا کرد.

درباره ی admin

admin
کردپلاس رسانه ای تخصصی در حوزه استارتاپ و کارافرینی است که تلاش می کند اکوسیستم استارتاپی کردستان را بهتر معرفی کند.

مطلب پیشنهادی

استارتاپ پابجیز

حمیدرضا رستمی: استارتاپ پابجیز بازار بین المللی با طعم کسب درامد

معرفی استارتاپ پابجیز استارتاپ های حوزه گیم یکی از جذاب ترین حوزه هایی است که …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات آکادمی نوین موقتا رایگان شد!!! رد کردن